W ubiegłym roku na licytację wystawiono w sumie około 10 000 przedmiotów, niektóre kilka razy. Sprzedano trochę ponad 2000. Nie oznacza to jednak, że dokładnie co piąty obiekt zmienił właściciela, ponieważ dodatkowo około 500 przedmiotów zostało sprzedanych w trybie licytacji warunkowej. Czy do transakcji w takim przypadku rzeczywiście doszło, tego statystki nie obejmują. 50 przedmiotów, czyli 0,5 proc., zostało z różnych przyczyn z licytacji wycofanych.
W 2006 roku odbyło się 80 aukcji, w 10 domach aukcyjnych. Oprócz tradycyjnych aukcji sztuki dawnej, trzy domy aukcyjne wprowadziły aukcje sztuki współczesnej. Pojawiły się także aukcje dla leniwych lub zapracowanych - via internet. W liczbie przeprowadzonych aukcji przewodzi Rempex - 28 młotkowych, w tym tematyczne, do których przedmioty dobierane są według określonego klucza. Rempex jako jedyny organizuje także tzw. aukcje Vickrey?a, podczas których nabywcą zostaje osoba, która zaoferowała najwyższą cenę, płaci natomiast cenę wynikającą z drugiej kolejnej oferty.
Oprócz domów aukcyjnych, na rynku sztuki funkcjonują także galerie. Jednak ze względu na wysokie koszty promocji, jakie ponosi każda galeria (katalogi, wernisaże, ekspozycje na targach), prowizja narzucana przez nie dochodzi do 50 proc. wartości dzieła. Bardziej opłacalne jest więc kupowanie dzieła bezpośrednio u artysty. Zdecydowanie natomiast odradza się zakupy poprzez tak zwaną sprzedaż bagażnikową, kiedy to tajemnicze osoby proponują interesujące obiekty za niewiarygodnie niską cenę. Zostać oskarżonym o paserstwo albo dać się oszukać, na pewno nie jest przyjemnym uczuciem.
Naj, naj, naj?
Najdroższym wystawionym obiektem w roku 2006 był lichtarz stołowy, czteroświecowy z serwisu łabędziego z zastawy hrabiego Henryka Brühla za 950 tysięcy złotych (cena wywoławcza 500 tysięcy; Rempex, 27 września). Z obrazów, najdroższym okazał się Tabor myśliwski w podróży Józefa Brandta (Desa Unicum, 5 października) - wystawiony za 610 tysięcy, znalazł kupca za 700 tys. Najstarszym obiektem był zbiór tkanin egipskich z V-XI wieku n. e. (Rempex, 15 listopada). Najwięcej - 296 obiektów - przygotowano na aukcję 20 grudnia w DA Rempex, a czasowo najdłużej trwają aukcje w Agra-Art.