Czekaj z RPP: Podwyżki stóp proc. niepotrzebne, jeśli tempo wzrostu PKB poniżej 5%

Warszawa, 02.04.2007 (ISB) - Podwyżki stóp procentowych nie będą koniecznie, jeśli tempo wzrostu PKB w II półroczu ulegnie osłabieniu do ok. 5%, co będzie oznaczało, że będzie zbliżone do potencjalnego, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jana Czekaja.

Aktualizacja: 23.02.2017 00:02 Publikacja: 02.04.2007 10:26

"Jakkolwiek sam skłaniam się do uznania poglądu, że podwyżki stóp mogą być potrzebne, to trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy podwyżka jest konieczna" - powiedział Czekaj w wywiadzie dla "Gazety Prawnej".

"Sporządzane dotąd prognozy wskazywały, ze w drugiej połowie roku tempo wzrostu może ulec osłabieniu. Jeżeli faktycznie tak by było to może się okazać, że podwyżka nie będzie konieczna" - powiedział.

"Gdyby tempo wzrostu spadło do około 5%, to byłby to wzrost zbliżony do potencjalnego, neutralnego dla inflacji" - dodał.

Zdaniem członka RPP, wzrost gospodarczy w I kwartale może osiągnąć nawet poziom powyżej 7,0% procent, co może oznaczać przegrzanie gospodarki.

"W pierwszym kwartale możemy liczyć na dynamikę PKB rzędu 7,0-7,4% co zdaje się być tempem przekraczającym potencjalne" - powiedział Czekaj.

"Tak szybki wzrost wiązałby się z ryzykiem przegrzania gospodarki" - dodał.

Ocenia jednocześnie, że jeśli gospodarka miałaby zwalniać, to łagodnie do poziomu ok. 6%, natomiast ryzyko wzrostu dynamiki inflacji w 2007 cały czas jest niewielkie.

"W średnim terminie perspektywy są dobre. Nawet nowa projekcja inflacji może pokazać od trzeciego kwartału niższy wskaźnik CPI niż projekcja styczniowa" - powiedział Czekaj.

"Do końca roku inflacja nie powinna przekroczyć 2,5%" - dodał.

W poniedziałek resort finansów przekazał szacunki odnośnie wskaźnika inflacji konsumenckiej, z którego wynika, że marcowa inflacja może sięgnąć 2,4% r/r wobec 1,9% w lutym. (ISB)

dag/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego