Zysk dzięki spadkom

Aktualizacja: 22.02.2017 12:27 Publikacja: 11.04.2007 08:28

W marcu rynek akcji kipiał od emocji: WIG wzrósł o 10,84 proc., akcje małych spółek zyskały prawie 19 proc. na wartości, pod koniec miesiąca podniesienie przez agencję S&P ratingu dla Polski pomogło indeksom warszawskiej giełdy osiągnąć szczyty. - Rynek jest bardzo nerwowy. Ale też jest na nim dużo gotówki - widać to po napływie pieniędzy do portfeli klientów indywidualnych i funduszy inwestycyjnych - mówi Marek Fido z Fortis Private Investments.

Dzięki temu zarządzający mogli skutecznie wykorzystać lutowo-marcowe spadki na giełdzie.

PKO/CS Małych i Średnich Spółek - najbardziej zyskowny w marcu fundusz - zarobił 15,81 proc. Zarządzający nim Tomasz Adamus zdecydował się na zwiększenie zaangażowania w akcje firm z obiecujących, jego zdaniem, sektorów. - Udało się zbudować zadowalający portfel spółek z branży budowlanej i zajmujących się sprzedażą detaliczną różnych towarów - wyjaśnia.

W kwartalnym podsumowaniu PKO/CS Małych i Średnich Spółek jako jedyny osiągnął ponad 30-procenową stopę zwrotu.

Wierność małym i średnim spółkom opłaciła się także funduszowi Fortis Akcji. - Najwięcej zarobiliśmy na akcjach Remaku, Lenteksu, Relpolu i Hydrotoru. Jednak na początku marca doważyliśmy portfel także dużymi firmami: PKO BP, Pekao, BZ WBK - mówi Marek Fido, zarządzający funduszami Fortis Akcji i Forits Stabilnego Wzrostu.

W ubiegłym miesiącu na funduszach akcyjnych można było zyskać średnio 10 proc. W pierwszej dziesiątce znalazło się siedem funduszy, znanych z lokowania większej niż konkurencja części aktywów w walory firm z segmentu małych i średnich.

Różnice między średnią stopą zwrotu funduszy mniej agresywnych: zrównoważonych (około połowy środków trzymają w akcjach) i stabilnego wzrostu (średnio jedną trzecią portfela stanowią akcje) były niewielkie i wyniosły odpowiednio: 4,76 proc. i 3,44 proc. Na pierwszych miejscach uplasowały się Noble Fund Mieszany (7,82 proc. zysku) i Fortis Stabilnego Wzrostu (6,06 proc.). W opinii Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI, na polskim rynku coraz większe znaczenie ma właściwa selekcja spółek.

- Wybór dobrych firm na tak rozwarstwionym rynku jest, naszym zdaniem, ważniejszy niż zmiana zaangażowania w akcje - mówi M. Staniszewski. Na rozgrzanej polskiej giełdzie oczekuje on korekty. - Zapowiada się sporo debiutów w najbliższym czasie, co dodatkowo może ostudzić giełdę. Jednak kilkuletnia perspektywa dla akcji jest wciąż pozytywna - dodaje.

W przeciwieństwie do rozchwianego rynku akcji marzec, podobnie jak cały ubiegły kwartał, był mało ciekawy dla papierów dłużnych. Piotr Zagała, zarządzający portfelem dłużnym w SEB TFI, uważa, że niewielkie różnice w stopach zwrotu funduszy polskich obligacji to raczej wynik niższych lub wyższych stawek opłat za zarządzanie pobieranych przez TFI niż decyzji inwestycyjnych (dlatego SEB 5 jest na drugiej, a SEB 2 na 22 pozycji w tej samej kategorii).

Większą zmiennością cechuje się zagraniczny rynek długu. Jednak umacnianie się złotego nie sprzyja funduszom obligacji zagranicznych. W marcu żaden z nich nie pokazał dodatniej stopy zwrotu. Najmniejszą stratę poniósł AIG Zagranicznych Obligacji.

AGI TFI, dzięki zarządzaniu portfelem dłużnym i wynikowi funduszu małych i średnich spółek, zajęło w naszym rankingu TFI najwyższą pozycję. W pierwszej trójce znalazły się także PKO TFI, SEB TFI, Skarbiec TFI (zarządzające funduszami pod marką Fortis).

Jak liczymy punkty

W rankingu najlepiej zarządzających TFI podzieliśmy fundusze na siedem grup: akcji, gotówkowe, obligacji, stabilnego wzrostu, zrównoważone, zagraniczne papierów dłużnych, zagraniczne akcji. Najlepszemu funduszowi w danym miesiącu w każdej kategorii przyznajemy trzy punkty, za drugie miejsce dajemy dwa punkty, a za trzecie - jeden.

Dodatkowo po trzy punkty otrzymują najbardziej zyskowny fundusz zagraniczny mieszany i rynku pieniężnego. Pod uwagę bierzemy tylko fundusze inwestycyjne otwarte, które na konie

Punktacja w marcu

TFI punkty

AIG TFI 9

PKO TFI, SEB TFI 6

SKARBIEC TFI 5

DWS TFI 4

BZ WBK AIB TFI, NOBLE FUNDS TFI,

PIONEER PEKAO TFI, SKOK TFI 3

LEGG MASON TFI 2

BPH TFI, CU TFI, IDEA TFI, KBC TFI 1

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego