36 mld euro dla Polski

Aktualizacja: 22.02.2017 08:45 Publikacja: 12.04.2007 08:56

Na zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, budowie dróg, rozbudowie i modernizacji lotnisk chce się skupić Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ciągu najbliższych 8 lat resort zamierza przekazać 36,3 mld euro na realizację 310 projektów kluczowych. Pieniądze na nie zostały zarezerwowane w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wczoraj odbyła się w Warszawie pierwsza z konferencji konsultacyjnych. Do 23 kwietnia ma być ustalona ostateczna lista projektów.

Najwięcej pieniędzy pochłoną inwestycje drogowe - 10,9 mld euro. W ramach tej kwoty planuje się ukończyć budowę autostrad. Powstać mają także odcinki 11 dróg ekspresowych. Pieniądze będą przeznaczone również na wzmocnienie nawierzchni dróg krajowych i budowę obwodnic miast.

Na inwestycje kolejowe MRR zamierza przekazać 4,8 mld euro. Mają być przeznaczone na modernizację linii kolejowych, zakup taboru i przygotowania do budowy linii dużych prędkości (do 250 km/h). Dobrą wiadomością dla mieszkańców Warszawy ma być plan zbudowania do 2013 r. drugiej linii metra, łączącej Pragę z Bemowem. Na ten cel ma być skierowane dodatkowo 1,8 mld euro.

Prawie 400 mln euro pochłoną inwestycje lotnicze. Rozbudowie i modernizacji ma być poddana infrastruktura 8 portów lotniczych. - Będziemy wspierać również działania zmierzające do budowy drugiego lotniska centralnego. Na razie ograniczą się one tylko do fazy studyjnej - zapowiedział dyrektor Jarosław Pasek z Ministerstwa Transportu. Pieniądze będą też wydane na rozbudowę systemów ochrony lotnisk.

Ponad 2,3 mld euro MRR przeznaczy na inwestycje ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Za 3 lata ma być gotowy terminal do odbioru gazu LNG w Świnoujściu. W tym samym czasie mają powstać dwa podziemne magazyny gazu. Wcześniej, bo w 2009 roku, ma być zbudowany polski odcinek rurociągu Odessa-Brody-Płock.

Projekty zakładają także przeciwdziałanie zagrożeniom powodziowym na Wiśle i Odrze. Dodatkowo w wielu regionach ma być uporządkowana gospodarka ściekowa oraz odpadowa.

Projekty musi jeszcze zaakceptować Komisja Europejska. - Będziemy się starać, żeby KE podjęła decyzję wczesną jesienią. Może to jednak nastąpić nieco później - powiedział wicedyrektor w MRR Jarosław Orliński.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego