Na GPW indeksy na plusie w piątek, oczekiwane raczej zniżki

Warszawa, 13.04.2007 (ISB) - Choć sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się na plusie w piątek, pod koniec notowań ceny większości akcji spadały za sprawą niekorzystnych informacji makro. Analitycy spodziewają się raczej słabego otwarcia w poniedziałek, ale w dużym stopniu będzie to zależało od zakończenia piątkowej sesji w USA.

Aktualizacja: 22.02.2017 10:54 Publikacja: 13.04.2007 17:41

"Po wczorajszym zamknięciu notowań głównych indeksów za oceanem, należało się spodziewać dziś wzrostów również na otwarciu sesji w Warszawie. I tak też się stało. Indeks największych spółek otworzył się o 1,25% ponad czwartkowe zamknięcie" - powiedział Przemysław Psikuta, analityk BDM. Jednak na dalszy przebieg notowań wpłynęły według niego dane makro i to zarówno z Polski jak i USA, opublikowane po południu.

"Inflacja w marcu liczona r/r wyniosła 2,5% wobec oczekiwanych 2,4% i to wzmogło obawy rynku co do ewentualnej podwyżki stóp na kwietniowym posiedzeniu RPP"- powiedział, dodając, że ta informacja była impulsem spadku indeksów po 14:30.

Psikuta poinformował, że na spadek akcji w Stanach, a za tym także w Polsce wpływ miała natomiast publikacja indeksu optymizmu konsumentów w USA, który spadł więcej niż oczekiwano.

Według BDM, obecnie najbliższy punkt oporu dla WIG20 wynosi 3.607 pkt, a następne to maksimum intraday 3.631 pkt. Poziomem wsparcia jest 3.550 pkt, natomiast w dalszej perspektywie większe znaczenie ma luka hossy 3.411-3.464 pkt.

"Biorąc pod uwagę spadające obroty, należy oczekiwać spokojniejszej sesji w poniedziałek i mniejszej amplitudy niż dzisiaj" - powiedział.

Analityk spodziewa się rozpoczęcia przyszłego tygodnia i otwarcia poniedziałkowych notowań raczej na minusie, ale w dużym stopniu będzie to zależało od zakończenia piątkowej sesji w USA.

Na GPW w piątek WIG20 zyskał 0,55% i wyniósł 3.589,64 pkt. WIG wzrósł o 0,90% do 58.822,47 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 2,2 mld zł. (ISB)

maza/amo

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego