Znajdujemy się w newralgicznym momencie. Z punktu widzenia gospodarki i finansów jesteśmy przygotowani do wysiłków reformatorskich. Niestety, z punktu widzenia stabilności politycznej nie wszystkie zamiary uda się zrealizować - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska na spotkaniu z biznesem zorganizowanym przez Economist Conferences. Szefowa resortu finansów nie wyjaśniła jednak, które z zamierzeń mogą być zagrożone.
Wicepremier przypomniała, że planowana przez rząd redukcja klina podatkowego służyć będzie ustabilizowaniu wzrostu gospodarczego. - Nie jestem w stanie wyobrazić sobie scenariusza politycznego, który tej obniżki nie przewiduje - oświadczyła. Wtórował jej obecny na konferencji szef NBP Sławomir Skrzypek. - To bardzo ważna i cenna inicjatywa - mówił o cięciu składek.
Z. Gilowska powiedziała, że Ministerstwo Finansów kończy prace nad szczegółowym wyliczeniem, jakie efekty przyniesie drugi firmowany przez nią projekt - czyli reforma finansów publicznych. Poinformowała, że likwidacja wielu instytucji wygeneruje w latach 2008- 2oo9 oszczędności rzędu 9 mld zł, z czego część będzie miała charakter jednorazowy. Pieniądze te rząd chce przeznaczyć na sfinansowanie redukcji klina. Ekonomiści powątpiewają jednak, czy efekt reformy będzie aż tak duży i czy koalicjanci nie będą chcieli przeznaczyć tych środków na inne cele.
Wicepremier ujawniła również, że MF pracuje nad reformą Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Poinformowała, że rozważane jest wyłączenie z dotowanego przez państwo systemu ubezpieczeń rolników osób posiadających mniej niż 1 ha oraz dużych gospodarstw rolnych. Zdaniem Z. Gilowskiej, takie zmiany ograniczą koszty KRUS o 2,3-3 mld zł. Co ciekawe, nad reformą Kasy pracuje także od pewnego czasu resort rolnictwa.
Wicepremier Zyta Gilowska i szef Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zgadzają się co do tego, że redukcja klina podatkowego umocni wzrost gospodarczy.