?Pakiet Kluski? żyje. I dlatego będzie się jeszcze zmieniać

Aktualizacja: 22.02.2017 11:44 Publikacja: 18.04.2007 20:19

Zanosi się na zmiany w "pakiecie Kluski". Chodzi przede wszystkim o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Na skutek interwencji Ministerstwa Gospodarki do projektu zostaną wprowadzone przepisy tworzące Centralną Informację o Działalności Gospodarczej. To rejestr, który ma ułatwiać docieranie do informacji o kontrahentach.

W projekcie ustawy o swobodzie, który przedstawili autorzy "pakietu Kluski", CIDG nie było. Powstać miała za to Krajowa Ewidencja Przedsiębiorców. Rzecz w tym, że byłaby ona prowadzona przez resort finansów, który nie chciał podjąć się tej funkcji. Były i inne argumenty. - W ewidencji znajdą się m.in. informacje o koncesjach, o wszczęciu postępowania upadłościowego czy o utracie osobowości prawnej przez przedsiębiorcę. To dane zupełnie spoza kompetencji Ministerstwa Finansów - mówi dr Jan Lic z Krakowskiej Akademii Ekonomicznej, współautor "pakietu Kluski". - Utworzenie rejestru takiego jak CIDG jest konieczne i z tym nikt nie polemizuje. A to, że będzie on prowadzony przez resort gospodarki, a nie finansów, uważam za dobre rozwiązanie. Absurdem wręcz byłoby forsowanie na siłę innej możliwości - wyjaśnia.

Wygląda zatem na to, że MG zdobyło punkt w batalii o przepisy dla przedsiębiorców. Utworzenie nadzorowanego przez ten resort CIDG było jednym z elementów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którego resortowi nie udało się wcześniej przeforsować przez Kancelarię Premiera.

Ale na tym nie koniec zmian, które zostaną przeprowadzone w "pakiecie Kluski". - Projekt żyje i ulega modyfikacjom. Podczas konsultacji międzyresortowych pojawiły się np. zarzuty dotyczące czasu trwania kontroli w przedsiębiorstwach. Będziemy musieli wprowadzić zmiany, bo okazuje się, że na gruncie różnych ustaw pojawiają się rozbieżności, czy dwa tygodnie to 10 dni roboczych czy może 12 - mówi Jan Lic.

Na skutek uwag płynących z rządu w projektowanych przepisach zostanie skrócony okres, na który przedsiębiorcy mogą zawieszać działalność: z dwóch lat do roku lub 10 miesięcy.

Mimo licznych uwag prawdopodobnie nie ulegną już zmianom zawarte w "Pakiecie" przepisy dotyczące tzw. jednego okienka, w którym będzie można założyć nową firmę.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego