Wartość środków oddanych w leasing w I kwartale ub.r. wyniosła 6,9 mld zł - wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. 29 firm, które udostępniły ZPL swoje wyniki, oddało w leasing środki trwałe o wartości 6,3 mld zł. Wartość umów zawartych przez pozostałe firmy Związek szacuje na około 0,6 mld złotych.

Dwie spółki zajmujące się leasingiem nieruchomości - LHI Leasing i Immoconsult - publikują wyniki jedynie w ujęciu rocznym, z tego względu ich również zabrakło w zestawieniu firm za ubiegły kwartał.

Jak podaje ZPL, w minionym kwartale zmieniła się istotnie struktura portfela ruchomości. Kosztem maszyn i urządzeń wzrósł udział samochodów - z 62 proc. pod koniec 2006 r. do 68 proc. na koniec marca 2007 r. - Stało się tak dzięki ożywieniu sprzedaży na rynku motoryzacyjnym - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor ZPL. - Sprzedaż samochodów osobowych wzrosła w minionym kwartale o 25 proc., a samochodów dostawczych nawet o 32 procent - dodaje. Zdaniem A. Sugajskiego, wzrost udziału leasingu samochodów jest też wynikiem rozszerzania zakresu oferowanych usług - chodzi tu o serwisowanie pojazdów, wymianę opon, karty paliwowe itd.

- Pomimo spadku udziału leasingu maszyn i urządzeń, grupa tych produktów rozwija się nadal bardzo dynamicznie, szczególnie jeśli chodzi o maszyny budowlane - twierdzi A. Sugajski. - Branża budowlana ma się bardzo dobrze, w okresie styczeń- marzec 2007 roku jej produkcja była o 50 proc. wyższa niż w I kwartale 2006 r. - dodaje.

W marcu br. ZPL wraz z Leaseurope, międzynarodową organizacją zrzeszającą narodowe związki firm leasingowych, po raz pierwszy opracowała Polski Barometr Leasingu. Indeks pokazuje, jakie są oczekiwania polskich firm leasingowych odnośnie do przyszłej koniunktury na rynku. Wartość tego indeksu na koniec 2006 r. wyniosła 65 (w skali od 0 do 70), co po krajach basenu Morza Sródziemnego plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.