Afera na Wall Street

Aferę ujawniono w przeddzień objęcia funkcji prezesa Credit Suisse przez pierwszego Amerykanina

Aktualizacja: 21.02.2017 04:26 Publikacja: 05.05.2007 11:10

Amerykańska prokuratura oskarżyła bankowca inwestycyjnego z Credit Suisse Group o przekazywanie poufnych informacji o 9 akwizycjach inwestorom, którzy wykorzystali je do osiągnięcia nielegalnych zysków.

Oskarżony o te przestępstwa Hafiz Naseem pracował w grupie bankowców zajmujących się spółkami energetycznymi w nowojorskim biurze szwajcarskiego banku. W czwartek został aresztowany i zarzucono mu popełnienie 25 przestępstw naruszających przepisy o obrocie papierami wartościowymi i jednego przestępstwa polegającego na działaniu w zmowie w celu ujawniania szczegółów transakcji, przy których Credit Suisse pełnił rolę doradcy. Wymienia się wśród nich ofertę przejęcia za 32 mld USD siłowni TXU Corp. w Dallas. Prokuratura obliczyła, że zarobił na tym procederze ponad 7,5 mln USD.

Sprawa wyszła na jaw w przeddzień objęcia stanowiska prezesa Credit Suisse przez Brady?ego Dougana, pierwszego Amerykanina, który pokieruje tym szwajcarskim bankiem. Jest to już druga w tym roku afera związana z handlowaniem informacjami przez pracowników firm z Wall Street. W marcu prokuratura przesłała akt oskarżenia przeciwko pracownikom Morgan Stanley, UBS i Bear Stearns, zarzucając im uczestnictwo w spisku, który udostępniał poufne informacje dotyczące szczegółów przejęć, a także zmian w rekomendacjach analityków.

Credit Suisse opublikował oświadczenie, że jest "zaszokowany i niezmiernie rozczarowany, iż pracownik zawiódł zaufanie nie tylko nasze, ale również naszych klientów". Spółka dodała też, że natychmiast udostępniła odpowiednim władzom zakres działania tego pracownika.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawniła, że jednym z odbiorców poufnych informacji od Naseema był pakistański bankowiec, który przekazywał je ?pewnym wysoko postawionym osobistościom" w środowisku finansowym w tym kraju. Naseem dzwonił do owego bankowca przed ogłoszeniem transakcji przejęcia na jego telefon domowy i komórkowy.

Naseemowi grozi 20 lat więzienia i 5 mln USD grzywny za każde z przestępstw dotyczących papierów wartościowych. Działanie w zmowie w celu popełnienia takiego przestępstwa zagrożone jest maksymalną karą 5 lat więzienia i grzywną nie mniejszą niż 250 tys. USD lub równą dwukrotności zysku osiągniętego z przekazania poufnych informacji.

Dougan zastąpił w piątek Oswalda Gruebela na stanowisku prezesa Credit Suisse. Przez ostatnie trzy lata kierował bankowością inwestycyjną spółki, i to również dzięki niemu szwajcarski bank awansował z 11 miejsca w 2004 r. na siódme obecnie pod względem przychodów z doradztwa przy ogłoszonych fuzjach.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego