Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych chce ujednolicenia przepisów podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodu. Chodzi w szczególności o wydatki ponoszone przez inwestorów giełdowych. Wydawane przez urzędy skarbowe interpretacje przepisów, dotyczące takich wydatków, często wzajemnie się wykluczają.
- Nasze działania mają na celu pomóc inwestorom, do których dochodzą często sprzeczne informacje dotyczące tego, co mogą, a czego nie mogą zaliczyć do kosztów przy wypełnianiu PIT-38 - mówi Bartosz Kulesza z SII. Zapewnia, że inicjatywa stowarzyszenia ma poparcie ze strony innych instytucji rynku kapitałowego.
Takie poparcie zadeklarowały między innymi Izba Domów Maklerskich, BDO Polska, Kancelaria Rachelski & Wspólnicy, Dom Maklerski BZ WBK, a także Dom Inwestycyjny BRE Banku.
SII chce dopisania do artykułu 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowych elementów - wydatków na prenumeratę prasy finansowej, kosztów zakupu oprogramowania do analizy technicznej i fundamentalnej, opłat za szkolenia tematyczne, kosztów prowizji, obsługi i odsetek od kredytów inwestycyjnych oraz kosztów dostępu do notowań w czasie rzeczywistym.
- Większość z tych wydatków uznawana jest przez urzędy skarbowe za koszty uzyskania przychodu w drodze interpretacji, ale część uznawana nie jest. Za koszt kredytu np. uznawane są tylko odsetki, a nie prowizja, która w przypadku kredytów przy IPO jest często większa od odsetek - wyjaśnia Bartosz Kulesza.