PIK Group, rosyjski gigant budowlany, wkrótce przeprowadzi emisję papierów na giełdzie w Londynie. Ich wartość sięgnie 750 mln funtów, co oznacza nowy europejski rekord w branży. Śladem dewelopera chce pójść RTM Development, budujący centra handlowe.
Wejście PIK na London Stock Exchange to element szerszej strategii pozyskiwania kapitału, obejmującej również emisję w Moskwie. Na Wyspach będą oferowane akcje oraz globalne kwity depozytowe. W sumie zagraniczni inwestorzy instytucjonalni przejmą 15 procent udziałów w spółce. Zebrane pieniądze posłużą jednemu z największych rosyjskich deweloperów do doprowadzenia do końca kilku ambitnych projektów od Kaliningradu po Omsk.
Akcje PIK notowane są na Rosyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jednak obecnie obrót nimi jest zawieszony. Firma myśli o wejściu na któryś z trzech pozostałych moskiewskich parkietów, spogląda także ku zagranicy. Tymczasem Londyn to ostatnio dość naturalne miejsce zbierania kapitału przez firmy z Federacji. Obecnie na LSE notowanych jest 29 rosyjskich podmiotów, a według dziennika "Kommiersant", liczba ta wzrośnie w tym roku do około 50. W ubiegłym tygodniu szklak grupie PIK przetarł rynkowy konkurent, AFI Development. Należący do izraelskiego funduszu Africa Israel Investments deweloper oferował w Londynie akcje warte o około 7 procent mniej niż papiery spółki kierowanej przez dyrektora Jurija Żukowa.
Istniejący od trzynastu lat PIK korzysta z boomu rosyjskiego sektora nieruchomości i przechodzi okres intensywnego rozwoju. Tradycyjnie najważniejszym rynkiem jest dla PIK Moskwa, ale obecnie inwestycje prowadzone są także w 8 innych regionach kraju. Według niezależnego rzeczoznawcy Richarda Ellisa, na którego firma powołuje się w swym oświadczeniu, wartość jej aktywów wynosi około 8,8 mld dolarów.
Pieniędzy na parkiecie szuka także RTN Development. To firma o wiele mniejsza niż PIK i bardzo zadłużona. IPO warte 130 mln dolarów ma umożliwić jej spłatę wierzytelności i zakup ziemi pod nowe centra handlowe. Na sprzedaż będzie wystawione 26 proc. udziałów. W pierwszych trzech kwartałach 2006 r. RTN zarobiło 125 mln USD.