Wczoraj w Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Nowela wdraża przepisy dyrektyw unijnych (w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach i w sprawie ofert przejęcia). Sejmowa komisja zaznajomiła się także z projektami dwóch rozporządzeń do ustawy o ofercie - w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów oraz w sprawie sposobu prowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego ewidencji instrumentów finansowych.
Zmiany zaproponowane w ustawie w ofercie przewidują m.in., że po przekroczeniu progu 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz lub podmiot, który pośrednio nabył akcje, będzie musiał ogłosić wezwanie na wszystkie pozostałe papiery tej spółki (w terminie trzech miesięcy). Obecnie jako alternatywę ma także obniżenie udziału poniżej progu 66 proc., co jest sprzeczne z regulacjami europejskimi.
Ministerstwo Finansów liczy, że nowelizację uda się przeprowadzić przez parlament do końca czerwca. Wkrótce do Sejmu trafić mają dwa inne projekty przyjęte przez rząd, nowelizujące ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o funduszach inwestycyjnych. Wszystsko wskazuje, że terminy zostaną zachowane, jako że posłowie nie zgłosili żadnych pytań do projektu. Nowelizacją zajmie się teraz podkomisja.