Import był w I kwartale szybszy od eksportu

Aktualizacja: 21.02.2017 02:06 Publikacja: 15.05.2007 09:14

Import towarów do Polski wyniósł w pierwszych trzech miesiącach br. 26,4 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 14,7 proc. więcej niż w podobnym okresie ub.r. Eksport rósł wolniej - był o 14,2 proc. większy niż w I kw. ub.r. W pierwszych trzech miesiącach br. polskie firmy sprzedały za granicą towary o wartości 23,4 mld euro.

Krajowe przedsiębiorstwa od dłuższego czasu najszybciej zwiększają sprzedaż w nienależących do Unii Europejskiej krajach Europy Środkowo-Wschodniej (choć jest ona znacznie mniejsza niż do krajów Europy Zachodniej). W I kw. eksport do tych państw wyniósł 2,2 mld euro i był o 34,2 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Naszym firmom nie przeszkadzają nie najlepsze stosunki pomiędzy Polską a Rosją. Eksport na rosyjski rynek zwiększył się o 34,5 proc., a udział Rosji w polskim eksporcie wzrósł z 3,8proc. w I kw. ub.r. do 4,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach br.

Jednocześnie import towarów z Rosji do Polski był - w przeliczeniu na euro - o 2,1 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Rosja zachowuje co prawda drugie miejsce na liście naszych największych dostawców, ale jej udział zmniejszył się do 8,5 proc., z 10,0 proc. w I kw. ub.r.

W imporcie stale rośnie znaczenie Chin. Przywóz chińskich towarów do naszego kraju wyniósł w I kw. 1,8 mld mld euro i był o 41,9 proc. większy niż rok wcześniej. Udział Chin w polskim imporcie zwiększył się w tym czasie z 5,6 do 6,9 procent.

W pierwszej dziesiątce największych dostawców do Polski tylko jeden kraj zanotował wyższą dynamikę niż Chiny. Chodzi o Węgry. Import z Węgier zwiększył się o 43,3 proc., udział zaś tego kraju w przywozie towarów do Polski zwiększył się z 1,9 do 2,4 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego