Gazprom ma apetyt na udziały austriackiego koncernu OMV. - Możemy kupić papiery firmy z Austrii lub stworzyć wspólne przedsięwzięcie - powiedział w wywiadze dla austriackiej gazety "Oberoesterreichishe Nachrichten" Aleksander Miedwiediew, zastępca prezesa rosyjskiego giganta. Nie wiadomo jednak, kiedy Gazprom mógłby stać się akcjonariuszem OMV. - Na pewno nie nastąpi to w najbliższym czasie - stwierdził Miedwiediew.
W ubiegłym tygodniu Wiedeń odwiedził Władimir Putin. W czasie wizyty rosyjskiego prezydenta Gazprom otrzymał udziały w magazynach gazu, należących do OMV. Są to jedne z największych tego typu zbiorników w Europie Środkowej. Zgromadzony w nich gaz wysy- łany jest do Szwajcarii, Włoch, Niemiec i Węgier.
Gazprom to również ważny partner Austriaków pod względem dostaw gazu. 75 proc. błękitnego paliwa zużywanego w Austrii pochodzi z Rosji. Gazowy monopolista rozważa realizację innych wspólnych projektów z OMV.
Eksperci odradzają Gazpromowi kupowanie udziałów austriackiego koncernu. - Taka transakcja nie ma sensu - uważa Siergiej Prawosudow, dyrektor Instytutu Narodowej Energetyki, podając przykłady akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie mają wpływu na realizację poszczególnych projektów wielkich koncernów energetycznych. Jego zdaniem, Gazprom zrobi lepiej, jeśli zaangażuje się kapitałowo w konkretne projekty. - Rosyjski koncern powinien więcej środków inwestować w eksploatację złóż w kraju, a nie kupować zagraniczne aktywa - twierdzi Michaił Korczemkin, dyrektor firmy konsultingowej East European Gas Analisys. Specjaliści podkreślają, że przejęcia poza Rosją nie zwiększają rentowności Gazpromu.
Możliwe, że nie chodzi w tym wypadku o biznesowe profity, tylko o polityczne. Gazprom, kontrolowany przez Kreml, ciągle zwiększa wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej. Sztandarowym projektem koncernu w tym regionie jest budowa gazociągu Błękitny Potok-2. Rurą będzie płynąć rosyjskie paliwo do Węgier, Grecji, Bułgarii i Włoch. Współpracować przy tym projekcie ma m.in. MOL. Na Węgrzech koncerny planują wybudować centrum dystrybucyjne gazu na Europę Środkową.