Główny ekonomista Invest Banku Jakub Borowski uważa, że główną przyczyną zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej była wysoka dynamika produkcji w górnictwie oraz w przetwórstwie przemysłowym w szczególności w sektorach proeksportowych - w produkcji sprzętu RTV (39,8% r/r) oraz pojazdów mechanicznych (26%).
"Ponadto na wysoką dynamikę produkcji wpłynął efekt roku przestępnego (dodatkowego dnia pracy w lutym). Znaczny wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej był związany przede wszystkim z bardzo korzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wzrostem zamówień publicznych związanych z rządowymi inwestycjami w infrastrukturę" - wyjaśnił Borowski.
Inni eksperci skupili się na ocenie perspektyw polskiej gospodarki, która w kontekście środowych danych okazują się zaskakująco pozytywne.
"Luty w polskiej gospodarce był bardzo dobry. Okazało się bowiem, że rosły nie tylko ceny i płace, ale także produkcja oraz zatrudnienie. Jeśli marzec nie będzie dużo gorszy, okaże się, iż pomimo spowolnienia na zewnątrz polska gospodarka nie tylko nie zwalnia, ale raczej przyspiesza" - wylicza Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
Analityk X-Trade zauważa, że dane te są także zdecydowanie pozytywne dla złotego i stąd umocnienie o ponad grosz wobec dolara i euro w reakcji na tę wiadomość jest jak najbardziej uzasadnione.