CU PTE: PKB Polski może spaść do 3,5-4,0% w 2008, jeśli kryzys w USA się pogłębi

Warszawa, 19.03.2008 (ISB) - Polska gospodarka zwolni nieco w 2008 roku, ale nadal będzie rozwijać się w dobrym tempie ok. 5%. Bezpośredni wpływ recesji w Stanach Zjednoczonych na Polskę jest bardzo mały, ale jeśli okaże się ona głęboka, PKB może spaść do 3,5-4,0%, ocenia wiceprezes Commercial Union PTE Michał Szymański.

Aktualizacja: 28.02.2017 04:11 Publikacja: 19.03.2008 16:09

"Wzrost gospodarczy w tym roku powinien być stosunkowo dobry, na poziomie ok. 5% dzięki inwestycjom i konsumpcji. Pewnym obszarem ryzyka jest rosnąca inflacja, co powoduje, że bank centralny będzie skłonny do dalszych podwyżek stóp procentowych" - powiedział Szymański dziennikarzom.

Polska jest relatywnie odporna na spowolnienie światowe ze względu na fakt, iż wzrost gospodarczy w coraz większym stopniu napędzany jest popytem krajowym. Udział polskiego eksportu do USA wynosi poniżej 2%, a udział w PKB stanowi zaledwie 0,8%.

"Jeśli okaże się, że recesja w Stanach Zjednoczonych będzie głębsza i długotrwała, to w dalszej części roku możemy mieć do czynienia z efektem domina, który dotknie kraje UE, a tym samym Polskę. Wówczas PKB Polski może spaść do 3,5-4%" - uważa Szymański.

Szymański ocenił, że koniunktura w polskim sektorze bankowym jest nadal dobra. Jedyne reperkusje spowodowane kryzysem w USA dla sektora bankowego to odpływ środków z TFI oraz wyższy koszt finansowania kredytu.

Kredyty w stosunku do PKB znajdują się na poziomie ok. 41% obecnie, co jest znacznie poniżej średniej UE.

Również na tle krajów regionu Polska wyróżnia się pozytywnie - najniższą obok Słowacji inflacją, przy wzrośnie gospodarczym powyżej średniej. Utrata konkurencyjności gospodarki grozi natomiast takim krajom, jak Łotwa, czy Estonia, w których poziom inflacji przekracza 10%. (ISB)

amo/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego