Porozumienie z Peru i Chile?

Aktualizacja: 27.02.2017 14:32 Publikacja: 23.05.2008 06:01

Donald Tusk, premier rządu, poinformował o możliwości utworzenia porozumienia pomiędzy Polską, Chile i Peru w zakresie przetwórstwa i wydobycia rud miedzi. W tej sprawie rozmawiał z prezydentami obu południowoamerykańskich krajów. Strony liczą, że dzięki współpracy mogą wpływać w wymiarze globalnym na handel i produkcję miedzi.

Analitycy są bardziej sceptyczni. - Utworzenie ewentualnego kartelu raczej nie wchodzi w grę. Na świecie są jeszcze inni liczący się producenci miedzi, którzy mają wpływ na globalny poziom handlu i przetwarzania tego surowca - mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Premier Tusk powiedział też, że "rząd przygotowuje dla KGHM polityczne pole do inwestycji w Peru". Nie określił jednak, na czym konkretnie miałaby ona polegać.

Zarząd KGHM już rozmawiał z Donaldem Tuskiem w tej sprawie. Konkretne propozycje jednak nie dotarły do spółki. - Gdy je otrzymamy, rozważymy zakup surowca z Peru i Chile. Rudy miedzi chcemy wykorzystać w naszych hutach w takiej ilości, aby dopełniły ich możliwości wytwórcze - mówi Monika Kowalska, rzecznik prasowy KGHM. Dodaje, że nic nie wie za to o ewentualnych możliwościach zakupu przez spółkę złóż rud miedzi w tych państwach.

Tymczasem według analityków, takie działania są w pełni pożądane. - KGHM powinno w miarę szybko kupić złoża miedzi, tak aby obniżyć koszty działalności. Chodzi zwłaszcza o surowiec znajdujący się stosunkowo blisko powierzchni, co zwiększa opłacalność jego wydobycia - twierdzi Puchalski.

Tymczasem zarząd KGHM dokonał licznych zmian w spółkach zależnych. I tak w PeBeKa odwołał zarząd, jednocześnie powołując na stanowisko p. o. prezesa Ryszarda Janeczka. W KGHM Metraco, w zawiązku z kończącą się kadencją zarządu, funkcję p. o. prezesa powierzono Dariuszowi Petrykowskiemu, a wiceprezesa - Leszkowi Lechowskiemu. W Inova odwołano cały zarząd i powołano: Leona Łukaszewicza na stanowisko prezesa oraz Jerzego Bednarza na wiceprezesa. Wreszcie w KGHM Cuprum - Centrum Badawczo Rozwojowym odwołano członka zarządu Jacka Drobnego. Na tym prawdopodobnie nie koniec zmian w spółkach z grupy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego