Do końca roku nastąpi przejęcie Chemgineering

Aktualizacja: 27.02.2017 13:38 Publikacja: 27.05.2008 08:25

Warszawska spółka inżynierska poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie połączenia z Chemgineering Holding.

To szwajcarskie przedsiębiorstwo świadczące usługi inżynierskie dla rynków farmaceutycznego, biotechnologii i chemicznego. Oprócz rodzimego rynku, prowadzi działalność także w Niemczech i Austrii oraz planuje ekspansję w krajach Europy Południowo-Wschodniej.

Prochem wyemituje nowe walory dla właścicieli Chemgineering. Nad wyceną przedsiębiorstw i ustaleniem parytetu wymiany akcji pracuje już biegły rewident. Łączące się firmy chcą, by szczegółowe warunki transakcji zostały określone do 1 stycznia 2009 roku. Do tego czasu organy statutowe spółek mają wydać stosowne pozwolenia. Chemgineering jest mniejszym podmiotem od Prochemu. W komunikacie czytamy, że w ubiegłym roku osiągnął równowartość 40 proc. przychodów warszawskiej grupy (czyli około 95 mln zł) i 20 proc. (około 3,4 mln zł) zysku operacyjnego. Inżynierskie przedsiębiorstwa po fuzji spodziewają się uzyskania efektów synergii działalności w okresie kilku lat.

- Pierwsze rozmowy w sprawie powiązań kapitałowych prowadziliśmy już kilka lat temu. W końcu nastały sprzyjające warunki - komentuje Marek Garliński, prezes Prochemu.

Drugą ważną informacją dla akcjonariuszy stołecznego przedsiębiorstwa jest... rezygnacja prezesa. Garliński ustąpi 21 czerwca, po zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (jego kadencja upływa dopiero za rok). - Od pewnego czasu przygotowywałem się do podjęcia tej decyzji. Osobiste względy, o których nie chcę mówić publicznie, uniemożliwiają mi pełne zaangażowanie się w zarządzanie grupą - tłumaczy Garliński. - To nie oznacza, że nie będę już pracował dla Prochemu. Zamierzam kandydować do rady nadzorczej - dodaje. Kadencja obecnego nadzoru właśnie się kończy.

Jak ustalił "Parkiet", miejsce Garlińskiego zajmie prawdopodobnie Jarosław Stępniewski, dotychczasowy wiceprezes odpowiedzialny za sprawy techniczne.

Walory Prochemu należą do najmniej płynnych na warszawskim parkiecie. Ostatnią transakcję zawarto na sesji 21 maja. Tego dnia na zamknięciu kurs wzrósł o 3,4 proc., do 62,3 zł. Znacznymi udziałowcami przedsiębiorstwa są fundusze inwestycyjne oraz emerytalne.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego