RPP pozostawiła stopy proc. bez zmian w maju, choć dalsze podwyżki są możliwe

Warszawa, 28.05.2008 (ISB) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w maju stopy procentowe na niezmienionych poziomach, oczekując, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po otrzymaniu kolejnych danych, w tym czerwcowej projekcji CPI. Ponownie jednak nie wykluczyła, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:57 Publikacja: 28.05.2008 17:09

Rada powtórzyła w komunikacie, że w jej ocenie w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu.

"Rada nie wyklucza przy tym, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Wobec utrzymującej się niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarki światowej, a także gospodarki polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie oraz po zapoznaniu się z czerwcową projekcją inflacji. Rada będzie dążyć do obniżenia inflacji do poziomu celu inflacyjnego w średnim okresie" - głosi komunikat.

Inflacja konsumencka wyniosła w kwietniu 4,0% r/r wobec 4,1% w marcu. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

"Podwyższona inflacja wynika w dużej mierze z oddziaływania czynników pozostających poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w szczególności z silnego wzrostu cen żywności i paliw na rynkach światowych, a także podwyżek cen regulowanych. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższym okresie ze względu na oddziaływanie tych czynników inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego" - czytamy dalej.

Według RPP, w I poł. 2008 roku tempo wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie nadal wyższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB.

"Ostatnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się wysokiej dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej" - napisał bank centralny.

Zdaniem władz monetarnych, podwyższona inflacja w nadchodzących miesiącach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a także z obserwowanego w gospodarce światowej i oddziałującego na polski rynek wzrostu cen żywności i paliw.

"Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. Ponadto wzrost cen nośników energii i żywności może stopniowo przenosić się na inne ceny, w szczególności ceny niektórych usług" - ostrzega Rada.

RPP powtórzyła, że w kierunku obniżenia inflacji powinny oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowana w ostatnich kwartałach aprecjacja złotego.

Dziesięciu z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas majowego posiedzenia. Zgodność pozostałych ekonomistów była podbudowana głównie niejasnymi, po zawirowaniach związanych z różnymi datami Świąt Wielkanocnych w 2007 i 2008 r., danymi z gospodarki. Zdaniem analityków, do kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej dojdzie w czerwcu 2008 roku, gdy Rada pozna dane o PKB w I kw. oraz najnowszą projekcję inflacji.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym i marcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego