Ropa tanieje, akcje drożeją

Aktualizacja: 26.02.2017 16:10 Publikacja: 09.08.2008 19:39

Amerykańskie giełdy w piątek odrabiały straty z poprzedniej sesji i indeksom niewiele brakowało do powrotu na poziom najwyższy od półtora miesiąca. Zakupom akcji sprzyjał spadek cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej, która kosztowała w Nowym Jorku już mniej niż 115 USD za baryłkę.

Taniejąca ropa szczególnie cieszy posiadaczy akcji spółek lotniczych i motoryzacyjnych. To dlate-

go kurs General Motors rósł w piątek aż o 3 proc., a spółki UAL, do której należą linie United Airlines, o około 1 proc. Wzięcie miały także akcje sieci handlu detalicznego, ponieważ przy niższych cenach paliw konsumentom zostanie więcej pieniędzy na inne zakupy. W efekcie kurs Home Depot, właściciela największej sieci marketów budowlanych, podskoczył o ponad 4 proc., domów towarowych Macy?s o 5 proc., a Gapa, handlującego odzieżą, o ponad 3 proc.

Indeksy Dow Jones i S&P 500 po trzech godzinach handlu rosły o 1,9 proc. i o 1,5 proc., odrabiając prawie wszystkie straty z poprzedniego dnia. Giełdowy tydzień w Ameryce miał więc szanse zakończyć się znów na plusie - tak samo jak poprzedni. Seria dwóch tygodniowych wzrostów z rzędu nie zdarzyła się zaś od maja, co najlepiej wskazuje na poprawę nastrojów nowojorskich inwestorów.

Dla rynku nie miały zbyt wielkiego znaczenia gigantyczne straty Fannie Mae, jednej z dwóch bliźniaczych firm finansujących razem prawie połowę rynku kredytów hipotecznych w USA. Papiery Fannie staniały wprawdzie o 4 proc., ale pozostało to bez większego wpływu na inne firmy finansowe. Rynek widać doszedł do wniosku, że skoro Fannie i Freddie Mac otrzymały ustawowe gwarancje dotyczące finansowania, nic złego z ich strony już nie wyniknie.

Dobry początek sesji w USA odwrócił do góry nogami obraz sesji na giełdach zachodnioeuropejskich. Po spadkach, wywołanych m.in. słabymi wynikami Royal Bank of Scotland, indeksy zaczęły się odbijać i w większości wyszły na plus. DAX wzrósł o 0,3 proc., a CAC o prawie 0,8 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego