"Wydaje się, że Ciech będzie integratorem" - powiedział Marciniak we wtorek podczas telekonferencji z dziennikarzami. Dodał, że Ciech wydaje się najbardziej aktywny spośród podmiotów, które mogłyby integrować sektor, czyli PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
W ubiegłym tygodniu prezes Ciechu Ryszard Kunicki, formalnie wybrany na to stanowisko na walnym zgromadzeniu we wtorek, informował, że Grupa Ciech chce przekonać Skarb Państwa, aby wnieść do niej aportem akcje Zakładów Azotowych Tarnów (ZAT) i Zakładów Azotowych Kędzierzyn (ZAK). Dodał wtedy, że spółka ma też inne, alternatywne scenariusze na integrację z tymi firmami, ale decyzja będzie należeć do Nafty Polskiej i Skarbu Państwa.
Prezes podkreślił wówczas, że jeśli ZAT i ZAK staną się częścią grupy, jej sprzedaż wyniesie ok. 8 mld zł, a Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) będzie miał dużo większe wpływy ze sprzedaży połączonych firm, niż ze sprzedaży każdej osobno.
Z informacji agencji ISB wynika, że nowa strategia dla sektora zostanie przedstawiona 10 września przez ministra skarbu Aleksandra Grada.
W czerwcu MSP poinformowało, że oczekuje, iż Ciech i PGNiG, które nabyły mniejszościowe pakiety akcji ZAT w ofercie publicznej, przygotują programy inwestycyjne dla ZA Tarnów i po ich przedstawieniu zapadną decyzję w sprawie dalszych przekształceń ZAT.