Podczas gdy deweloperzy mieszkaniowi muszą coraz bardziej się wysilać, aby znaleźć nabywców na sprzedawane lokale, popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - wynika z najnowszego raportu CB Richard Ells, międzynarodowej firmy doradczej działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych. To dobra wiadomość dla spółek wznoszących biurowce, jak i ich właścicieli, którzy czerpią dochody z wynajmu, czyli m.in. dla GTC, Echa Investment czy Immoeastu.

CB RE wskazuje, że w I półroczu 2008 roku w stolicy wynajęto 244,4 tys. mkw. powierzchni biurowej, przy czym zdecydowaną większość poza centrum miasta. Od początku roku do użytku oddano natomiast 141,4 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wskaźnik tzw. pustostanów zmalał do 2,1 proc. (w porównaniu z 4 proc. w II kwartale 2007 roku), przy czym w strefach poza centrum spadł do zaledwie 1,2 proc. Z opracowania CB RE wynika też, że czynsze wywoławcze dla najlepszych budynków w centrum Warszawy wzrosły do 32-35 euro za 1 mkw. miesięcznie. W najlepszych lokalizacjach poza centrum (np. Platinum Business Park, wznoszonym przez GTC) stabilizują się natomiast na poziomie 16-17 euro. Czynsze efektywne są jednak o około 20 proc. niższe i nie należy - zdaniem CB RE - spodziewać się ich istotnego wzrostu.

- Pomimo dużej liczby projektów planowanych jeszcze na ten rok (14) przewidujemy, że rynek wchłonie nowo powstałą powierzchnię biurową. Warunki do rozwoju biznesu w Polsce pozostają korzystne, chociaż można zaobserwować nieznaczne spowolnienie gospodarki - skomentowała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i analiz w CB RE.

Autorzy raportu odnotowali w tym roku 9 transakcji sprzedaży budynków biurowych o wartości 462 mln euro.

Stopy kapitalizacji kształtują się obecnie między 5,75 a 6,25 proc.