W drugim kwartale firmy prawie nie poprawiły wyniku netto

Aktualizacja: 26.02.2017 14:42 Publikacja: 22.08.2008 06:57

W pierwszym półroczu firmy niefinansowe, które zatrudniały co najmniej 50 osób, wypracowały wynik netto na poziomie 44,3 mld zł. To o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej - podał GUS. Jeśli jednak od danych za półrocze odejmie się publikowane wcześniej informacje o wynikach za I kwartał, to okazuje się, że wzrost zysku netto nie przekracza 1 proc. Rok temu firmy poprawiały zyski w tempie dochodzącym do 30 proc.

- To potwierdzenie sygnałów z poprzednich kwartałów - uważa Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku. - Z jednej strony mamy nie tak szybko jak dotąd rosnący popyt, z drugiej wzrost kosztów, przy czym zwiększa się udział kosztów pracy i usług obcych.

W samym II kwartale przychody firm były o 15,6 proc. większe niż rok wcześniej. Koszty rosły w tempie 16,7 proc.

W całym I półroczu największą poprawę wyniku netto odnotowano w budownictwie (o 68,3 proc.). Do największego pogorszenia doszło w dziale "transport, gospodarka magazynowa i łączność" (spadek o 11,4 proc.).

- Coraz więcej firm notuje straty. Dużą grupę stanowią zapewne eksporterzy - mówi Konrad Soszyński, ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. W całym I półroczu ujemny wynik przekroczył 8,1 mld zł.

Ernest Pytlarczyk zwraca uwagę, że ponieważ zysk firm jest tożsamy z wartością dodaną w gospodarce, to słabsze wyniki "są spójne ze scenariuszem cyklicznego spowolnienia wzrostu gospodarczego". Jego zdaniem, niewykluczone, że w III kwartale wynik netto działających w Polsce firm będzie niższy niż rok wcześniej.

Konrad Soszyński nie jest takim pesymistą. - Co prawda eksporterom jest trudno, ale firmy działające na rynku krajowym mają teraz eldorado. Popyt szybko rośnie, a do tego dochodzą wysokie marże importerów - zwraca uwagę. Według niego, trudniejsza może się okazać końcówka roku.

Wysoka dynamika zysku już za nami

Dynamika zysków krajowych przedsiębiorstw była w minionym kwartale najsłabsza od ostatnich trzech miesięcy 2005 r. Blisko 16-proc. wzrost przychodów w skali roku to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach. Problem w tym, że koszty

rosły szybciej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego