"W I połowie br. sprzedaż produkcji przemysłowej utrzymała się na wysokim poziomie - wzrosła o 8,5% (wobec 10,7% w analogicznym okresie 2007 r.). Skala wzrostu była wynikiem wzrostu produkcji w sekcji przetwórstwo przemysłowe (wzrost o 8,8% r/r). Natomiast na jej ograniczenie wpłynął wzrost w sekcji górnictwo - jedynie o 3,6%" - podano w raporcie.
Resorty zauważa, że spośród głównych grup przemysłowych najszybciej rosła sprzedaż produkcji podmiotów produkujących głównie dobra inwestycyjne (o 19,5%) oraz konsumpcyjne trwałe (o 14,3%). Jednostki wytwarzające dobra zaopatrzeniowe zwiększyły sprzedaż produkcji o 4,1%, a firmy produkujące dobra konsumpcyjne nietrwałe zanotowały wzrost produkcji o 3,3%. Natomiast w grupie przedsiębiorstw wytwarzających dobra związane z energią produkcja wzrosła o 6,6%.
"Wyższą dynamikę zanotowano w produkcji działów i grup przemysłu uznawanych za nośniki postępu technicznego. Jej wartość w okresie styczeń-czerwiec 2008 r. była o 20,0% wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W okresie styczeń-czerwiec 2008 r. wyższy poziom produkcji niż w analogicznym okresie roku poprzedniego uzyskało 24 z 29 działów przemysłu" - podkreślili eksperci.
Resort gospodarki z zadowoleniem odnotował bardzo wysoką dynamikę produkcji budowlano-montażowej, która w okresie styczeń-czerwiec br. w zbiorowości podmiotów o liczbie pracujących pow. 9 osób wzrosła o 18,2%.
"Wynik ten należy uznać za bardzo dobry biorąc pod uwagę skalę wzrostu produkcji budowlano-montażowej z początku 2007 r. Wówczas korzystne warunki atmosferyczne doprowadziły do wzrostu produkcji o 30,2%. Zwiększenie produkcji to rezultat zarówno znacznego wzrostu sprzedaży robót o charakterze inwestycyjnym (o 18,7%), jak i tych o charakterze remontowym (o 16,9%)" - czytamy w raporcie.