Poprawę koniunktury sygnalizuje 32% przedsiębiorstw wobec 33% rok wcześniej, a jej pogorszenie 6%, podobnie jak w lipcu 2008 r. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Przedsiębiorstwa odnotowują nieco wolniejszy od zgłaszanego w lipcu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są mniej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.
GUS podał też, spośród badanych przedsiębiorstw 31%, podobnie jak przed rokiem, planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą. Ich prognozy wskazują na wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym w skali mniejszej od przewidywań z lipca br. i sierpnia ub. r.
"W sierpniu 8% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 15% jako zbyt małe. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt duże" - podał GUS.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w sierpniu i lipcu br. oraz w sierpniu ubiegłego roku kształtowało się na poziomie 87%, podano także. (ISB)