Na rynku ropy naftowej po raz pierwszy od połowy lipca mijający tydzień przyniósł wyraźne wzrosty cen. Ceny październikowych kontraktów na ropę Brent w piątek 22 sierpnia osiągnęły poziom bliski 121$. Wzrost cen ropy w dużej mierze wiąże się z odbiciem na parze EUR/USD (kurs po utrzymaniu wsparcia w rejonie 1,4650 zbliżył się do 1,4900) oraz niejednoznacznymi w interpretacji danymi o zapasach paliw w USA. Co prawda zapasy ropy w USA wzrosły w ostatnim tygodniu o 9,4 mln jednak ich poziom globalny jest 10% (31 mln bbl)niższy niż przed rokiem. Natomiast zapasy benzyn w ciągu ostatnich czterech tygodni spadły ponad 20 mln bbl i obecnie ich poziom globalny jest stosunkowo niski - najniższy poziom od listopada 2007.
Konsumpcja ropy w USA nadal jest 4% niższa niż przed rokiem, przy czym wydaje się, że poziom 20 mln bbl/d jest pewną granicą spadku i mało prawdopodobne, aby amerykański popyt na ropę przez dłuższy okres utrzymywał się poniżej tego poziomu. Stosunkowo wysoka pozostaje konsumpcja olejów w USA - popyt na destylaty w ostatnich czterech tygodniach był 3% wyższy niż przed rokiem.
Poza tym po gwałtownym spadku cen na dwa tygodnie przed spotkaniem OPEC pojawiają się spekulacje, że Arabia Saudyjska może wycofać się z wcześniejszych obietnic systematycznego zwiększania produkcji do poziomu prawie 10 mln bbl/d (obecnie Arabia Saudyjska produkuje 9,7 mln bbl/d).Za obcięciem produkcji ropy podczas wrześniowego spotkania OPEC opowiada się oczywiście Wenezuela i Iran.
W dłuższej perspektywie duże znaczenie dla cen ropy będzie miała wielkość konsumpcji ropy w Chinach po olimpiadzie. Co prawda największy chiński dostawca produktów naftowych Sinopec poinformował o znacznym zmniejszeniu importu benzyn i diesla jednak póki co trudno określić czy jest to odpowiedz na warunki rynkowe (zmniejszenie liczby samochodów poruszających się po chińskich ulicach w związku z igrzyskami) czy też oznaka początku wyhamowania skali wzrostu importu ropy i produktów gotowych do Chin.
Na krajowym rynku hurtowym w okresie od 14 do 22 sierpnia odnotowaliśmy podwyżki cen paliw w obu rafineriach. Ceny Eurosuper 95 wzrosły od 9 do 12 zł/m3, oleju napędowego od 38 do 58 zł/m3 oraz oleju opałowego od 54 do 57 zł/m3. Jednocześnie analiza cen w okresie od 1 do 22 sierpnia wykazuje, że obecnie ceny benzyn w hurcie są wyższe o około 20 - 29 zł/m3, natomiast w przypadku olejów napędowego i opałowego rafinerie obniżyły ceny średnio o 110 zł/m3 i 80 zł/m3.