Polskie obligacje umacniały się przez cały tydzień

Warszawa, 22.08.2008 (ISB) - Mijający tydzień na rynku obligacji był bardzo ciekawy, a rentowności polskich papierów dość wyraźnie spadły. Zdaniem analityków, coraz bardziej prawdopodobny koniec serii podwyżek stóp procentowych oraz sytuacja geopolityczna mogą zachęcić graczy do inwestycji w bezpieczne papiery rządowe.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:53 Publikacja: 22.08.2008 17:05

"Polskie obligacje umacniały się przez cały tydzień. Spadek rentowności był pochodną wydarzeń za granicą, głównie poprawą na giełdach oraz sytuacją geopolityczną" - powiedział analityk Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

Ekonomista wyjaśnił, że wydarzenia w Gruzji zdecydowanie zwiększyły awersję do ryzyka. Gracze ulokowali część swoich aktywów w bezpieczne inwestycje, a więc przede wszystkim na rynku obligacji.

"Naszym papierom pomogły także publikowane w tym tygodniu dane z rynku pracy oraz o produkcji przemysłowej. Rynek bardziej skupił się na słabszej produkcji i, widząc coraz mocniejsze symptomy spowolnienia, coraz mniej inwestorów liczy na kolejne podwyżki stóp procentowych. To przekonanie skłania ich, oczywiście, do zakupu polskich obligacji" - wyjaśnił Bielski.

Analityk BZ WBK przewiduje, że w przyszłym tygodniu powinna jednak nastąpić korekta całotygodniowych wzrostów.

"Przyszły tydzień będzie bardzo ważny dla rynku obligacji - poznamy dane o sprzedaży detalicznej i PKB w II kw. oraz decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Sprzedaż oraz wzrost gospodarczy powinny być na zadowalającym poziomie, a komunikat Rady - mimo braku podwyżki - jastrzębi. To zdecyduje, że rentowności obligacji pójdą w przeszłym tygodniu w górę" - podsumował analityk BZ WBK.

W piątek ok. godz. 15:30 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 6,31%, pięcioletnie notowano na poziomie 6,07%, a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 6,06%. (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego