Prawie 300 tysięcy nowych firm pojawiło się na polskim rynku w 2007 r. - wynika z raportu opublikowanego przez resort gospodarki. Ponad 96 proc. z nich to przedsiębiorstwa prywatne. - Skłonność do zakładania własnego biznesu jest w naszym kraju coraz większa - czytamy w opracowaniu.
Najwięcej nowych podmiotów zarejestrowano w województwach: pomorskim, lubelskim oraz mazowieckim.
Publikacja ministerstwa dowodzi, że rozwój przedsiębiorczości pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy i rynek pracy. Wartość PKB w 2007 r. wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem ekspertów Ministerstwa Gospodarki, ta sytuacja była efektem bardzo dobrej kondycji polskich firm. Jak czytamy w raporcie, w 2007 r. przychody z działalności przedsiębiorstw przekroczyły 2 bln zł. Na sektor prywatny przypadło 86 proc. tej kwoty, pozostałą część wypracowały firmy sektora publicznego.
Wynik finansowy przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób wyniósł 127 mld zł brutto. To o 26 proc. więcej niż w 2006 r. O 27 proc. wzrosły też nakłady inwestycyjne takich firm, choć ogólnie najwięcej inwestycji podjęły duże przedsiębiorstwa. Mimo wyraźnego ożywienia, nadal mamy w Polsce niski wskaźnik udziału nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora prywatnego w PKB. Wynoszą one 16 proc. PKB, podczas gdy średnio w krajach unijnej Piętnastki jest to 18, 1 proc. PKB.
Jeśli natomiast chodzi o innowacyjność polskich firm, to, jak piszą analitycy, pomimo poprawy, postęp w tej dziedzinie jest nadal niewystarczający.