300 tysięcy nowych firm

Aktualizacja: 26.02.2017 14:48 Publikacja: 26.08.2008 05:31

Prawie 300 tysięcy nowych firm pojawiło się na polskim rynku w 2007 r. - wynika z raportu opublikowanego przez resort gospodarki. Ponad 96 proc. z nich to przedsiębiorstwa prywatne. - Skłonność do zakładania własnego biznesu jest w naszym kraju coraz większa - czytamy w opracowaniu.

Najwięcej nowych podmiotów zarejestrowano w województwach: pomorskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Publikacja ministerstwa dowodzi, że rozwój przedsiębiorczości pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy i rynek pracy. Wartość PKB w 2007 r. wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem ekspertów Ministerstwa Gospodarki, ta sytuacja była efektem bardzo dobrej kondycji polskich firm. Jak czytamy w raporcie, w 2007 r. przychody z działalności przedsiębiorstw przekroczyły 2 bln zł. Na sektor prywatny przypadło 86 proc. tej kwoty, pozostałą część wypracowały firmy sektora publicznego.

Wynik finansowy przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób wyniósł 127 mld zł brutto. To o 26 proc. więcej niż w 2006 r. O 27 proc. wzrosły też nakłady inwestycyjne takich firm, choć ogólnie najwięcej inwestycji podjęły duże przedsiębiorstwa. Mimo wyraźnego ożywienia, nadal mamy w Polsce niski wskaźnik udziału nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora prywatnego w PKB. Wynoszą one 16 proc. PKB, podczas gdy średnio w krajach unijnej Piętnastki jest to 18, 1 proc. PKB.

Jeśli natomiast chodzi o innowacyjność polskich firm, to, jak piszą analitycy, pomimo poprawy, postęp w tej dziedzinie jest nadal niewystarczający.

Autorzy raportu zwrócili również uwagę na potrzebę ograniczenia kosztów działalności gospodarczej, upraszczania systemu podatkowego i procesu inwestycyjnego. Zdaniem ekspertów, należy redukować obciążenia administracyjne i doskonalić system wdrażania unijnych dyrektyw.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego