W przewozach PCC dogania CTL

Na krajowym rynku towarowych przewozów kolejowych utrzymuje się regres. Zaostrza się za to walka o pozycję wicelidera między grupami CTL, PKP LHS i PCC

Aktualizacja: 26.02.2017 14:19 Publikacja: 27.08.2008 05:01

Z informacji uzyskach przez "Parkiet" wynika, że w II kwartale i całym półroczu 2008 r. pogorszyła się sytuacja na rynku kolejowych przewozów towarowych. Przede wszystkim o kilka procent spadła wartość pracy przewozowej (iloczyn długości drogi oraz liczby przewiezionych ton towarów). Co gorsza, w ocenie ekspertów taka tendencja może się utrzymać również w następnych kwartałach. Zły stan infrastruktury kolejowej, wysokie opłaty związane z jej użytkowaniem, spadające wydobycie węgla kamiennego i wzrastające koszty energii to tylko niektóre czynniki hamujące rozwój branży.

Gorzej w PKP Cargo

Powodów do zadowolenia po I półroczu nie może mieć przede wszystkim lider rankingu, czyli PKP Cargo. Wprawdzie spółka w zakresie pracy przewozowej nadal ma dominujący, bo wynoszący aż 73,7 proc., udział w rynku, ale przewiozła mniej ładunków. W porównaniu z I półroczem 2007 r. praca przewozowa zmniejszyła się o ponad 7 proc. Głównym powodem był zapewne spadek wydobycia węgla kamiennego i związany z tym mniejszy popyt na transport. Zdecydowanie lepiej radził sobie drugi państwowy przewoźnik, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (PKP LHS). Zwiększył przewozy o prawie 6 proc. Najważniejszym klientem PKP LHS była Huta Katowice (ArcelorMittal Poland), dla której transportuje rudy żelaza, głównie w wagonach należących do kolei krajów WNP.

Walka o drugie miejsce

Pozycję wicelidera w przewozach z 5,8-proc. udziałem w rynku utrzymała grupa CTL. Uzyskana dynamika wzrostu była jednak bardzo mała. Zarząd chce jednak zmienić trend. - Priorytetem są dla nas przedsięwzięcia międzynarodowe. Ten obszar chcemy intensywniej rozwijać, również poprzez wchodzenie z przewozami na sieć kolejową kolejnych krajów - informuje Krzysztof Niemiec, członek zarządu CTL Logistics. Spółka liczy, że w najbliższych miesiącach dwa z realizowanych projektów przełożą się na zorganizowanie nowych przewozów. Zachętą są wyniki uzyskane w Niemczech, gdzie firma wykazała wzrost kilkakrotnie wyższy niż w Polsce.

Podobny wynik co CTL osiągnęła grupa PCC. Praca przewozowa na poziomie 1,42 mld tonokilometrów dała jej 5,6-proc. udział w rynku. Co jednak najważniejsze, w stosunku do 2007 r. grupa uzyskała ponad 24-proc. wzrost. - Przewozy kontenerowe wzrosły 3-krotnie i ten kierunek rozwoju zamierzamy kontynuować - twierdzi Mieczysław Olender, prezes PCC Rail. Dodaje, że prawie o jedną trzecią spadł za to transport węgla. Jeżeli firma utrzyma dotychczasową dynamikę, to jeszcze w tym roku może zostać wiceliderem rynku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego