Coraz większe ryzyko recesji w niemieckiej gospodarce

Wskaźniki zaufania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów spadły bardziej niż przewidywali ekonomiści, co zwiększa obawy, że nasi sąsiedzi są blisko recesji

Aktualizacja: 26.02.2017 14:23 Publikacja: 27.08.2008 05:22

Indeks nastrojów w niemieckim biznesie spadł w sierpniu do poziomu najniższego od trzech lat. Wynosi on teraz 94,8 pkt w porównaniu z 97,5 w lipcu. Wskaźnik ten monachijski instytut analiz gospodarczych Ifo sporządza na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej co miesiąc w 7 tysiącach przedsiębiorstw. Na poziomie najniższym od pięciu lat znalazł się wskaźnik nastrojów konsumentów obliczany przez norymberską firmę badania rynku GfK. Po opublikowaniu raportu If0 euro spadło do 1,4597 USD, a rentowność niemieckich obligacji 10-letnich o 5 punktów bazowych.

Spadek PKB

w drugim kwartale

Produkt krajowy brutto Niemiec w II kwartale zmniejszył się w porównaniu z pierwszym o 0,5 proc. - potwierdził wczoraj ostatecznie federalny urząd statystyczny. W stosunku rocznym PKB wzrósł o 1,7 proc., wobec 2,6 proc. w poprzednich trzech miesiącach.

Pogorszyły się wyniki budownictwa. Wysoki kurs euro, a także spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i strefie euro spowodowały spadek eksportu, a rekordowo droga energia zmusiła zarówno spółki, jak i konsumentów do ograniczenia wydatków. Ceny ropy naftowej spadły wprawdzie o ponad jedną piątą z rekordowego poziomu 147,27 USD za baryłkę, ale nadal są o 60 proc. wyższe niż przed rokiem. W tej sytuacji w obecnym kwartale niemiecka gospodarka może wykazać jedynie niewielki wzrost. - Jeśli ceny ropy naftowej utrzymają się na obecnym poziomie lub wzrosną, nie będziemy w stanie uniknąć recesji w niemieckiej gospodarce - powiedział Gregor Eder, ekonomista z frankfurckiej centrali Dresdner Banku.

Co do marnych perspektyw niemieckiej gospodarki nie mają złudzeń tamtejsi przedsiębiorcy. Wskaźnik Ifo przedstawiający ich oczekiwania spadł w sierpniu do 87 pkt, poziomu najniższego od lutego 1993 r., kiedy Niemcy przeżywały najgorszą recesję w ostatnim dwudziestoleciu. Wskaźnik oceniający obecną koniunkturę spadł do 103,2 pkt ze 105,7.

Nadzieja w EBC

Tak niskie notowania niemal wszystkich wskaźników zwiększają szanse na obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny - uważa Gernot Nerb, ekonomista z Ifo. W minionym miesiącu EBC podniósł podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4,25 proc.

Podniesienie kosztów kredytu "na pewno nie pomogło gospodarce" - powiedział Nerb w wywiadzie telewizyjnym. - W obecnych warunkach byłoby lepiej, gdyby obniżyli stopy. Trudno jest bowiem określić, czy najgorsze mamy już za sobą - uważa Nerb.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że inwestorzy bardziej niż przed miesiącem stawiają na redukcję stóp. Zwłaszcza że w 15 krajach tworzących strefę euro w sierpniu po raz trzeci z rzędu spadki odnotowały zarówno produkcja przemysłowa, jak i usługi. A zaufanie do perspektyw gospodarczych spadło najbardziej od ataku z 11 września 2001 r. Największy operator domów towarowych Arcandor II kwartał zakończył stratą i obniżył prognozę zysku na przyszły rok. Daimler zapowiedział zmniejszenie produkcji w tym roku o 45 tysięcy pojazdów. - Na razie nie widać jeszcze pozytywnego wpływu tańszej ropy i słabszego euro i dlatego oceniamy ryzyko recesji na 70 proc. - uważa Andreas Rees z UniCredit MIB.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego