Indeks nastrojów w niemieckim biznesie spadł w sierpniu do poziomu najniższego od trzech lat. Wynosi on teraz 94,8 pkt w porównaniu z 97,5 w lipcu. Wskaźnik ten monachijski instytut analiz gospodarczych Ifo sporządza na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej co miesiąc w 7 tysiącach przedsiębiorstw. Na poziomie najniższym od pięciu lat znalazł się wskaźnik nastrojów konsumentów obliczany przez norymberską firmę badania rynku GfK. Po opublikowaniu raportu If0 euro spadło do 1,4597 USD, a rentowność niemieckich obligacji 10-letnich o 5 punktów bazowych.
Spadek PKB
w drugim kwartale
Produkt krajowy brutto Niemiec w II kwartale zmniejszył się w porównaniu z pierwszym o 0,5 proc. - potwierdził wczoraj ostatecznie federalny urząd statystyczny. W stosunku rocznym PKB wzrósł o 1,7 proc., wobec 2,6 proc. w poprzednich trzech miesiącach.
Pogorszyły się wyniki budownictwa. Wysoki kurs euro, a także spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i strefie euro spowodowały spadek eksportu, a rekordowo droga energia zmusiła zarówno spółki, jak i konsumentów do ograniczenia wydatków. Ceny ropy naftowej spadły wprawdzie o ponad jedną piątą z rekordowego poziomu 147,27 USD za baryłkę, ale nadal są o 60 proc. wyższe niż przed rokiem. W tej sytuacji w obecnym kwartale niemiecka gospodarka może wykazać jedynie niewielki wzrost. - Jeśli ceny ropy naftowej utrzymają się na obecnym poziomie lub wzrosną, nie będziemy w stanie uniknąć recesji w niemieckiej gospodarce - powiedział Gregor Eder, ekonomista z frankfurckiej centrali Dresdner Banku.