Kolejna podwyżka stóp będzie albo nie

Wczoraj RPP nie zmieniła stóp. Część analityków uważa, że jedna podwyżka wciąż przed nami. Inni - że jej nie będzie

Aktualizacja: 26.02.2017 14:24 Publikacja: 28.08.2008 05:14

Co do tego, że na zakończonym wczoraj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp, rynek nie miał najmniejszych wątpliwości. I RPP pozostawiła podstawową stopę procentową na poziomie 6 proc. Analitycy i inwestorzy liczyli na to, że w komunikacie po posiedzeniu rada zasygnalizuje, jakie mogą być jej decyzje w najbliższych miesiącach. Fakt, że ekonomiści nadal różnią się w poglądach na perspektywy polityki pieniężnej, wskazuje jednak, że takiego sygnału nie było.

Zacieśnienie niewykluczone

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisała, że w średnim okresie inflacja raczej będzie przekraczać cel rady na poziomie 2,5 proc. W lipcu ceny rosły w tempie 4,8 proc. w skali roku. "Rada nie wyklucza zatem, że obniżenie inflacji do celu będzie wymagało zacieśnienia polityki pieniężnej".

Na spotkaniu z analitykami i dziennikarzami prezes Sławomir Skrzypek zwracał uwagę, że przewidywania Ministerstwa Finansów dotyczące inflacji są zbyt optymistyczne. Resort uważa, że w przyszłym roku wyniesie ona średnio 3 proc. Zdaniem Skrzypka, inflacja wróci do celu za mniej więcej dwa lata.

Uważają na wzrost

I w komunikacie, i na konferencji prasowej przedstawiciele RPP podkreślali jednak równocześnie znaczenie spowolnienia gospodarczego - zarówno w krajach Europy Zachodniej, jak i bezpośrednio w Polsce.

Zdaniem analityków, właśnie dane dotyczące aktywności gospodarczej będą miały w najbliższym czasie podstawowe znaczenie dla naszego banku centralnego. Mogą być jednak różnie interpretowane.

- Kluczowe będzie pytanie, czy skala okaże się na tyle duża, że przyczyni się do ograniczenia inflacji - powiedział Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. Według niego, dynamika PKB nadal będzie na tyle wysoka, że nie pomoże w ograniczaniu inflacji. Dlatego Reluga nadal spodziewa się, że w RPP w październiku dokona ostatniej podwyżki stóp procentowych w tym cyklu (zaczęła go na początku 2007 r., gdy główna stopa wynosiła 4 proc.).

Inny pogląd ma Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. - Pod koniec roku zastanowimy się, kiedy RPP zacznie obniżać stopy - stwierdził. Według niego, dane z realnej sfery gospodarki, na przykład o produkcji przemysłowej, będą jeszcze nabierać znaczenia.

- My oczekujemy, że w sierpniu wzrost produkcji wyniesie około zera - dodał Kaczor. Jego zdaniem, w takiej sytuacji RPP trudno byłoby dokonywać dalszych podwyżek stóp procentowych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego