Eksport pomaga

Aktualizacja: 26.02.2017 14:25 Publikacja: 28.08.2008 05:23

Zamówienia na dobra trwałe w USA niespodziewanie wzrosły w lipcu, co oznacza, że rosnący popyt za granicą pomagał amerykańskim spółkom przezwyciężyć spadek wydatków konsumpcyjnych w kraju.

Wzrost zamówień na produkty kupowane z przeznaczeniem używania ich przez co najmniej trzy lata wyniósł 1,3 proc. i był takim sam jak miesiąc wcześniej - poinformował wczoraj Departament Handlu. Bez uwzględniania sprzętu transportowego zamówienia wzrosły o 0,7 proc. po 2,4 proc. w czerwcu.

Sprzedaż za granicą pomogła amerykańskim fabrykom przetrwać trwającą już trzy lata zapaść na rynku mieszkaniowym i zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów, co zmusiło Amerykanów do ograniczenia wydatków.

Jednak nadchodzące również z zagranicy sygnały spowolnienia oznaczają, że spółki nie mogą liczyć na trwałe dochody z eksportu.

A bez nich może być trudno, bo wydatki przedsiębiorstw na nowy sprzęt i oprogramowanie spadły w zeszłym kwartale o 3,4 proc. w stosunku rocznym. Był to drugi spadek z rzędu i największy od I kw. 2004 r. Sprzedaż detaliczna spadła w lipcu o 0,1 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego