Austriacka firma nieruchomościowa, której akcje notowane są na giełdach w Wiedniu i w Warszawie, sprzedała dwa biurowce - Mistral i Passat, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich w Warszawie. Ich łączna powierzchnia użytkowa sięga 23,3 tys. mkw. (jest w 100 proc. wynajęta). Budynki te od Immoeastu odkupiła Vienna Insurance Group. Należąca do tej wiedeńskiej grupy ubezpieczeniowej Compensa jest jednym z głównych najemców kompleksu.
Immoeast nie ujawnia ceny, po jakiej sprzedał warszawskie biurowce. Wartość transakcji można szacować na kilkadziesiąt milionów euro. Przypomnijmy, że austriacka firma nabyła Mistrala na początku 2006 roku za 30 mln euro. W marcu 2007 roku została właścicielem Passata. Wartość tej inwestycji sięgnęła 27 mln euro. Kilka miesięcy później (na koniec października 2007 roku, czyli w połowie roku obrotowego 2007/2008) obydwa budynki zostały już wycenione znacznie wyżej - pierwszy na 41,8 mln euro, a drugi na 32,5 mln euro. Wyceny te przygotował międzynarodowy pośrednik na rynku nieruchomości - Colliers International.
Prawdopodobnie jednak biurowce przy Al. Jerozolimskich zostały sprzedane po niższych cenach. W poprzednich dwóch kwartałach Immoeast skorygował bowiem wycenę portfela nieruchomości w związku ze wzrostem rynkowych stóp kapitalizacji (wskaźnik ten ukazuje stosunek rocznych dochodów z najmu nieruchomości do jej wartości rynkowej). Immoeast nie publikuje już wycen poszczególnych obiektów. W raporcie za rok obrotowy 2007/2008 wskazał, że polskie nieruchomości wycenił przy stopach kapitalizacji mieszczących się w przedziale 6-7,5 proc. Tymczasem Colliers przygotował w październiku wyceny Mistrala i Passata przy stopie kapitalizacji równej 5,75 proc. Korekta mogła zatem sięgnąć od kilku do nawet dwudziestu kilku procent.
Mistral i Passat to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie warszawskie biurowce, które znikają z portfela Immoeastu. W kwietniu Austriacy sprzedali już budynek Salzburg Center. Za 41 mln euro został on odkupiony przez niemiecki fundusz nieruchomości SEB Global Property Fund. W minionym roku Immoeast zapoczątkował program "wymiany" części portfela inwestycyjnego w Europie Środkowej, w ramach którego może sprzedać nieruchomości czy udziały w przedsięwzięciach deweloperskich o łącznej wartości 1-1,5 mld euro.
- Dynamiczny rozwój sektora obiektów na wynajem w Europie Centralnej, a zwłaszcza w Warszawie, przynosi pozytywne efekty. Wyraźnie wzrasta zainteresowanie międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych, a wolumen transakcji jest coraz wyższy - podkreśla Karl Petrikovics.