GE Money chce zakończyć fuzję prawną z Bankiem BPH w I kw. 2009 r.

Warszawa, 24.09.2008 (ISB) - GE Money spodziewa się, że fuzja prawna z Bankiem BPH zakończy się w pierwszym kwartale, a połączenie operacyjne banków zostanie sfinalizowane w drugim kwartale przyszłego roku. W czwartek GE złoży wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na fuzję, poinformowali przedstawiciele banku.

Aktualizacja: 26.02.2017 11:56 Publikacja: 24.09.2008 19:14

"Dwa wielkie kroki mamy już za sobą. Dziś złożyliśmy wniosek do sądu, a jutro zamierzamy złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego. Pod koniec roku odbędą się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków, które będą decydować o połączeniu" - powiedział dyrektor finansowy GE Money na Europę Środkowo-Wschodnią, Peter Franklin.

"Do pierwszego kwartału 2009 roku będziemy starali się otrzymać zgodę nadzoru na fuzję i zakończyć prawną integrację, a połączenie operacyjne będzie przeprowadzone w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku" - dodał.

Obecnie do GE Money należy 66% akcji Banku BPH, a po emisji połączeniowej, w której parytet wymiany został ustalony w taki sposób, że za 1 akcję GE Money Banku jego akcjonariusze otrzymają 0,825 akcji Banku BPH, udział ten wzrośnie do ok. 87%.

"Zgodnie z ustaleniami z regulatorem, po połączeniu będziemy mieli 75% lub mniej udziałów w połączonym banku" - powiedział Franklin.

Przedstawiciele GE poinformowali, iż połączony bank na razie nie będzie wypłacał dywidendy akcjonariuszom.

"Nie przewidujemy wypłaty dywidendy w najbliższym czasie. Najpierw musimy zbudować wspólną instytucję i zainwestować, aby osiągnąć większą wartość spółki" - powiedział prezes GE Money na Europę Środkowo-Wschodnią, Dmitri Stockton.

GE Money Bank uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji poprzez przejęcie kontroli nad BPH 18 października 2007 roku. Natomiast 6 czerwca 2008 r. uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na wykonywanie prawa co najmniej 66% głosów, nie więcej niż 75% głosów na walnym zgromadzeniu banku. Potem ogłosił wezwanie i skupił akcje, dzięki którym osiągnął 66% udziału w kapitale BPH. (ISB)

amo/maza

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego