Indeks WIG20 rośnie, pomimo spadków kursu KGHM we wtorek

Warszawa, 21.10.2008 (ISB) - Indeksy GPW we wtorek notują wzrosty wartości, a analitycy oceniają, że może to być początek odbicia, które może potrwać kilka tygodni. Wśród blue-chipów tracił tylko KGHM, któremu szkodzi zagrożenie strajkiem i niskie ceny surowców na światowych rynkach.

Aktualizacja: 27.02.2017 05:54 Publikacja: 21.10.2008 13:46

"Mamy wreszcie próbę odreagowania, widać, że rynek jest już bardzo silnie wyprzedany" - powiedział makler DM BZ WBK Tomasz Leśniewski. Według niego, możemy mieć do czynienia z początkiem odbicia, które może potrwać kilka miesięcy. Leśniewski doradził jednak ostrożność w ocenie i zaznaczył, że w ostatnim czasie mieliśmy kilka razy do czynienia z natychmiastową zmianą nastrojów.

"W dłuższej perspektywie czasu o sytuacji na GPW będzie decydować koniunktura na świecie" - powiedział Leśniewski. Dodał, że w ostatnich dniach nie było jednak mocnej korelacji między GPW a rynkami amerykańskimi.

"Nie udawało nam się powielać zysków z sesji w USA" - powiedział Leśniewski. W perspektywie pojedynczej sesji o nastrojach mogą decydować wiadomości lokalne.

"Dziś słabo spisuje się KGHM" - poinformował Leśniewski. Akcje KGHM były po 12:00 jedynymi walorami z WIG20, które traciły. Akcje koncernu zanotowały nowy dołek, po wiadomościach o możliwym strajku i konflikcie związków zawodowych z zarządem. Ostatnio KGHM był często liderem spadków, co było spowodowane niskimi cenami surowców na światowych rynkach.

Liderami wzrostów są dziś GTC i BZ WBK, ich akcje drożeją o ponad 8%. Dobrze spisują się też akcje spółek, które notowały ostatnio największe straty, m.in.: Pekao SA i PKO BP.

Około godz. 12:30 indeks WIG 20 rósł o 4,16% do 1852,81 pkt, a WIG o 3,25% do 29602,37 pkt. Obroty na rynku akcji przekroczyły poziom 680 mln zł. (ISB)

mtd/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego