Poprawę koniunktury sygnalizuje w 22% badanych przedsiębiorstw (wobec 24% przed miesiącem), jej pogorszenie - 16% (wobec 13% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. W październiku ograniczana jest bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się znacznie wolniejszy niż oczekiwano we wrześniu wzrost portfela zamówień i produkcji" - podano w komunikacie.
Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, podkreśla GUS.
"Utrzymują się niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są pesymistyczne. Przewidywany jest spadek zatrudnienia, większy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Wzrost cen wyrobów gotowych może być wolniejszy od zapowiadanego we wrześniu" - czytamy dalej.
W październiku przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem, oceny koniunktury.