GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł do +6 pkt w październiku

Warszawa, 23.10.2008 (ISB) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się we wrześniu 2008 roku na poziomie plus 6 pkt, czyli o 5 pkt mniej niż we wrześniu, podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Aktualizacja: 27.02.2017 05:59 Publikacja: 23.10.2008 13:29

Poprawę koniunktury sygnalizuje w 22% badanych przedsiębiorstw (wobec 24% przed miesiącem), jej pogorszenie - 16% (wobec 13% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. W październiku ograniczana jest bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się znacznie wolniejszy niż oczekiwano we wrześniu wzrost portfela zamówień i produkcji" - podano w komunikacie.

Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, podkreśla GUS.

"Utrzymują się niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są pesymistyczne. Przewidywany jest spadek zatrudnienia, większy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Wzrost cen wyrobów gotowych może być wolniejszy od zapowiadanego we wrześniu" - czytamy dalej.

W październiku przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem, oceny koniunktury.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 26 - spadek o 4 punkty), wyrobów chemicznych (plus 17 - spadek o 3 punkty), mebli (plus 17 - wzrost o 1 punkt), sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (plus 17 - spadek o 4 punkty), podał także GUS. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego