NBP podkreśla, że "ankiety, w oparciu o które przygotowano poniższy raport, zostały wypełnione we wrześniu br. tj. jeszcze przed odrzuceniem przez amerykańską Izbę Reprezentantów planu ratunkowego Paulsona i rozlaniem się kryzysu na międzynarodowych rynkach finansowych".
W III kw. br. pogorszenie sytuacji bieżącej odnotowano w grupie eksporterów. "Odmiennie niż eksporterzy, firmy zorientowane wyłącznie na rynek krajowy zanotowały dość wyraźną poprawę własnej kondycji. Fakt posiadania importu, podobnie jak w przypadku eksporterów, dodatkowo podwyższał ocenę sytuacji" - podał NBP, dodając, że wśród przedsiębiorstw działających na rynku krajowym największą poprawę sytuacji zanotowały firmy budowlane.
Jednakże w III kw. 2008 r. nastąpiło pogorszenie koniunktury w obszarze popytu: ponad 13% ankietowanych podmiotów wskazało na niewystarczający popyt jako barierę rozwoju przedsiębiorstwa, co oznacza wzrost tego odsetka o 5,3 pkt proc. "Skala problemów ze znalezieniem odbiorców na produkty oferowane przez sektor przedsiębiorstw jest obecnie najwyższa od 4 lat" - czytamy w raporcie.
Prognozy popytu na IV kw. 2008 r. są mniej optymistyczne niż w poprzednim badaniu. Wskaźnik prognoz popytu spadł o 2,5 pkt kw/kw do 8,5 pkt. "W IV kw. br. należy zatem oczekiwać niższej dynamiki sprzedaży produktów oferowanych przez ankietowane przedsiębiorstwa" - konkluduje NBP.
Bank centralny zwraca też uwagę, że piąty kwartał z rzędu obniżyła się wartość wskaźnika prognozowanych zamówień (skorygowanego o wahania o charakterze sezonowym). "Spadek indeksu w relacji do poprzedniego okresu wyniósł 2,8 pp., co sugeruje, że przedsiębiorstwa nadal oczekują spowolnienia tempa napływu nowych zamówień. Wartość indeksu (14,4 pkt.) kształtuje się obecnie na najniższym poziomie od 2003 r." - czytamy w raporcie.