Vodafone i TDC, dwaj zagraniczni akcjonariusze Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus, osiągnęli porozumienie. Brytyjski Vodafone, który dwa lata temu wszczął spór przed wiedeńskim Trybunałem Arbitrażowym, nie zgadzając się ze sposobem ustalenia ceny sieci Plus i odmawiając wzięcia udziału w transakcji zainicjowanej przez TDC, podał, że odkupi walory od duńskiej firmy. TDC zaś poinformował, że cena w transakcji została obliczona tak, jak proponował dwa lata temu. Vodafone zapłaci 214,04 euro za akcję Polkomtela minus dywidendy otrzymane od marca 2006 roku, ale plus odsetki. Vodafone podał zaś, że zakup będzie go kosztował 176 mln euro (178 euro za akcję).
Porozumienie oznacza, że zaangażowanie będą mogli też zwiększyć polscy akcjonariusze: KGHM, PKN Orlen, PGE i Węglokoks. Pierwsze dwie firmy (tak jak Vodafone i TDC) mają po 19,61 proc. akcji, PSE (część PGE) - 17,56 proc., a Węglokoks: 4 proc.
TDC wystawił w 2006 r. swój 19,61-proc. pakiet akcji Plusa na sprzedaż, bo zmusił go do tego statut polskiej firmy. Nakazuje on taki ruch każdemu akcjonariuszowi, gdy zmienia się jego główny właściciel. TDC musiał zaoferować posiadane akcje pozostałym udziałowcom Polkomtela.
Polskie firmy przyjęły ofertę TDC od razu. Protestował tylko Vodafone, argumentując, że procedura sprzedaży nie była zgodna ze statutem operatora. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że Brytyjczycy obawiali się marginalizacji, przy dominującej pozycji polskich spółek, kontrolowanych przez Skarb Państwa (transakcję zainicjowano za rządu PiS). Z 75-proc. pakietem akcji polskie firmy mogłyby doprowadzić do niekorzystnych dla Vodafone zmian w statucie Polkomtela.
TDC spodziewa się, że uzyska w sumie za swój pakiet 725 mln euro. Na KGHM, Orlen i Vodafone przypada po 25 proc. tej kwoty (po około 670 mln zł). Udział w kapitale Polkomtela każdej z trzech firm wzrośnie do 24,4 proc. Transakcja ma dojść do skutku jeszcze w IV kwartale. Można zakładać, że polskie firmy wezmą w niej udział, choć KGHM, nie wierząc w taki termin, przeznaczył na dywidendę dodatkowe 700 mln zł, które wcześniej zarezerwował na zakup tych akcji.