Firmy pełniące na rynku należności rolę wierzycieli wtórnych winny potraktować wierzytelności jak nowy kredyt konsumencki, dostosowując okres jego spłaty do możliwości finansowych dłużnika. Pozwoli to na uzyskiwanie lepszych efektów ekonomicznych w każdym aspekcie działalności biznesowej. W tym kontekście istotny będzie efektywny dostęp do kapitału na zakup wierzytelności, ale także do źródeł finansowania nowych porozumień o spłacie zawieranych z dłużnikami często na okres nawet kilkudziesięciu miesięcy. Skuteczność windykacji w coraz większym stopniu będzie zależała od tego, w jakim stopniu firmy zarządzające wierzytelnościami będą stosowały zasady etyki. Stąd tak ważny był dla członków KPF praktykowany od wielu lat obowiązek przeprowadzania dorocznego audytu etycznego stosowanych praktyk biznesowych.
Skuteczność działalności windykacyjnej prowadzonej na zlecenie, głównie banków, może zależeć od zdolności – technicznych i organizacyjnych – do poszerzenia zakresu wykonywanych usług o czynności wykonywane dotąd samodzielnie przez wierzycieli.
[b]W kryzysie spada jakość długów. Czy widać to po wynikach branży w 2010 r.? W jaki sposób firmy mogą poprawić selekcję kupowanych wierzytelności?[/b]
Jakość długów nie ma znaczenia dla osiąganych przez windykatorów wyników. Ma znaczenie dla szacowania ryzyka odzyskania należności, a tym samym dla ceny. Przekroczenie przez kupujących racjonalnych zasad oceny wartości portfeli może mieć rzeczywiście negatywne skutki. Jednak doświadczenia zebrane dotąd przez wierzycieli, posiadane przez nich bazy danych i wiedza na temat profili dłużników, pozwalają na coraz lepsze oszacowanie wartości portfeli. W tym pomaga także rozwijający się rynek informacji gospodarczej.
[b]Coraz więcej polskich firm prowadzi działalność za granicą. Czy ten trend będzie kontynuowany?[/b]
Nie należy się spodziewać silnego wzrostu zainteresowania tego typu działalnością. Chyba że polskie banki zainteresują się przejmowaniem firm windykacyjnych. Może tak się stać z uwagi na zmiany w ustawie – Prawo bankowe w zakresie outsourcingu.