Dwa dni temu także PKO BP poinformowało, że zorganizuje emisję stolicy. Nie wspomniało jednak w komunikacie, że w ramach konsorcjum z Pekao. Termin wykupu obligacji wyniesie od 7 do 10 lat. Dzięki emisji miasto uzyska pieniądze na pokrycie deficytu budżetu w 2011 r. Papiery będą emitowane w trybie oferty niepublicznej lub publicznej, w ramach programu o wartości 4 mld zł podpisanego w 2009 roku. Data emisji oraz jej struktura nie jest jeszcze znana.

— Emisja obligacji pozwala miastom na pozyskiwanie pieniędzy po korzystnych warunkach cenowych oraz dywersyfikuje źródła finansowania. Obligacje bowiem mogą trafić do szerokiego grona inwestorów finansowych, typu OFE, czy TFI – tłumaczy Maciej Tarnawski, dyrektor Biura Rynków Kapitałowych w Banku Pekao.

W 2010 r. Pekao zorganizowało 13 programów emisji obligacji na łączną kwotę 1 mld zł. Był agentem prawie wszystkich dużych emisje obligacji komunalnych w Polsce m.in. dla Poznania, Gdańska, Białegostoku oraz Rzeszowa.

— Sukcesywnie zwiększamy nasze zaangażowanie w jednostki samorządu terytorialnego i w podmioty zależne. W 2011 roku chcemy co najmniej utrzymać wynik z z 2010 r. — mówi Rafał Petsch, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego w Banku Pekao.