Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa

Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.

Publikacja: 07.05.2025 16:35

Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa

Foto: Adobestock

Meta pochwaliła się wygraną w procesie przeciwko NSO Group po tym, jak ława przysięgłych nakazała izraelskiemu producentowi oprogramowania szpiegującego zapłatę ponad 167 milionów dolarów za zhakowanie użytkowników WhatsApp.

Pozew przeciwko NSO został złożony w 2019 roku, po tym jak wyszło na jaw, że wykorzystano lukę typu zero-day do dostarczenia oprogramowania szpiegującego stworzonego przez NSO około 1400 użytkownikom WhatsApp.

Werdykt ławy przysięgłych zapadł po tym, jak w grudniu 2024 roku sędzia orzekł, że NSO Group ponosi odpowiedzialność za zhakowanie użytkowników WhatsApp.

Oprogramowanie szpiegujące NSO jest reklamowane jako legalne narzędzie do nadzoru zaprojektowane w celu pomocy organizacjom rządowym w walce z terroryzmem i innymi rodzajami przestępczości. Jednak często było ono wykorzystywane przez reżimy autorytarne do szpiegowania swoich przeciwników, w tym dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

NSO dementuje nieprawidłowości

Izraelska firma zaprzeczyła jakimkolwiek nieprawidłowościom, argumentując, że nie ponosi odpowiedzialności za sposób, w jaki klienci korzystali z jej produktów.

– Dzisiejszy werdykt w sprawie WhatsApp jest ważnym krokiem naprzód w kwestii prywatności i bezpieczeństwa, jako pierwsze zwycięstwo nad rozwojem i wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania szpiegującego, które zagraża bezpieczeństwu i prywatności każdego –  oświadczyła Meta po ogłoszeniu wyroku zauważając, że stanowi on „krytyczny środek odstraszający dla tej złośliwej branży przed ich nielegalnymi działaniami wymierzonymi w amerykańskie firmy oraz prywatność i bezpieczeństwo osób, którym służymy”.

Gigant mediów społecznościowych wskazał również, że pozew zmusił NSO do przyznania, że ​​wydaje dziesiątki milionów dolarów rocznie na opracowywanie metod instalacji złośliwego oprogramowania.

NSO Group została również zobowiązana do zapłaty ponad 444 000 dolarów odszkodowania na rzecz Meta. Jednak firma mediów społecznościowych przyznała, że ​​przed nią jeszcze długa droga do uzyskania przyznanych odszkodowań.

Rzeczywiście, po ogłoszeniu wyroku NSO oświadczyło, że jest to po prostu „kolejny krok w długim procesie sądowym” i że „dokładnie zbada szczegóły wyroku i podejmie odpowiednie środki prawne, w tym dalsze postępowania i apelację”.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że nasza technologia odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu poważnym przestępstwom i terroryzmowi i jest wdrażana w sposób odpowiedzialny przez upoważnione agencje rządowe –  stwierdziło NSO.

Meta poszła do sądu, Apple zrezygnowało

– Choć NSO Group może jeszcze odwołać się od decyzji sądu, wyrok nakazujący zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania jest ważnym sygnałem. Tak wysoka kara może być druzgocąca dla NSO Group i stanowi ostrzeżenie dla innych firm rozwijających zaawansowane narzędzia do cyberinwigilacji, takich jak Pegasus, znany z wykorzystywania do ataków na przeciwników politycznych, dziennikarzy i przedstawicieli różnych organizacji – skomentował Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

– Kluczowe znaczenie w tym procesie miała decyzja Mety, której decydenci zdecydowali o ujawnieniu incydentów włamań do WhatsAppa. To pozwoliło kontynuować postępowanie sądowe i ostatecznie pociągnąć NSO Group do odpowiedzialności finansowej. Równie istotne były też: stały monitoring sytuacji i równolegle prowadzone dochodzenia przez organizacje społeczne, takie jak Amnesty International i Citizen Lab, które odegrały ważną rolę w ujawnianiu nadużyć związanych z oprogramowaniem szpiegowskim i zwiększaniu świadomości na temat zagrożeń. Niestety rynek inwazyjnych i złośliwych technologii nadal się rozwija – dodał.

Meta miała poparcie wielu gigantów technologicznych w swoim pozwie przeciwko NSO. Apple również złożyło pozew przeciwko NSO, ale wycofało go w zeszłym roku po ustaleniu, że batalia prawna może ujawnić cenne informacje wywiadowcze dotyczące przeciwdziałania nadużyciom i zagrożeniom.

Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury