„W porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK planowane jest wprowadzenie akcji spółki do publicznego obrotu i sprzedaż akcji na GPW” – możemy przeczytać w komunikacie resortu.
Pozostali akcjonariusze PAK to głównie Elektrim (ma 47 proc. akcji i kontrolę operacyjną) oraz pracownicy. Wiele wskazuje na to, że rozwiązanie przedstawione przez resort zostało już niemal uzgodnione. – Elektrim zachowa kontrolę operacyjną w ZE PAK i swój pakiet akcji – podkreślił w rozmowie z „Parkietem” Zygmunt Solorz-Żak, główny udziałowiec Elektrimu. Przyznał, że odpowiada mu scenariusz, zgodnie z którym akcje Skarbu Państwa zostałyby zbyte na giełdzie. Możliwa też jest emisja nowych akcji. Jest jednak także warunek: ZE PAK przejmie dwie kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin, od których dostaw surowca jest uzależniony. – Ważne, aby doszło do konsolidacji – czy to przed wejściem PAK na giełdę, czy po – tak aby ciąg technologiczny został zachowany – podkreślił biznesmen.
Wcześniej z informacji „Parkietu” wynikało, że to właśnie techniczne kwestie dotyczące dostawców węgla dla PAK uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia akcjonariuszy w sprawie prywatyzacji. Teraz ministerstwo pisze, że chce sprywatyzować te dwie kopalnie w trybie publicznym.
Według nieoficjalnych informacji Rafako za 50 proc. akcji?posiadanych przez Skarb Państwa oferowało 1–1,2 mld zł.