WIG20 zyskał w tym czasie 3,41 proc. Lepiej od rynku poradzili sobie jedynie zarządzający funduszem KBC Akcji. W ubiegłym miesiącu wypracowali oni 3,7-proc. stopę zwrotu. Znalazły się jednak dwa fundusze, które mimo zwyżek na giełdzie przyniosły swoim inwestorom straty. Chodzi o fundusz Legg Mason Akcji Skoncentrowany, który skończył miesiąc 0,5 proc. na minusie, oraz fundusz Allianz Akcji, który stracił 0,3 proc.
Gorzej w kwietniu radziły sobie fundusze małych i średnich spółek, które zarobiły średnio 0,5 proc. Wynik ten jest związany z mniejszymi zwyżkami indeksów małych i średnich spółek. mWIG40 zyskał w kwietniu tylko 0,94 proc., a sWIG80 1,3 proc.
Liderem w tym segmencie rynku okazał się fundusz KBC Akcji Małych Spółek, który w ubiegłym miesiącu przyniósł zysk rzędu 1,5 proc. Najsłabiej poradziły sobie fundusze Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego oraz UniAkcje Małych i Średnich Spółek, które?zakończyły ostatni miesiąc odpowiednio 1,3 proc. oraz 0,7?proc. pod kreską.
Najlepszy jednak wynik wśród funduszy inwestujących na polskim rynku akcji wypracował Quercus lev. Zarobił on dla inwestorów 6,3 proc. Fundusz ten odwzorowuje zmiany wartości indeksu WIG20lev, poruszającego się z dwa razy większą dynamiką niż WIG20. Dobry wynik uzyskał także fundusz BPH Akcji Dynamicznych Spółek. Jego zysk za kwiecień wyniósł 6,1 proc.
Dobrymi wynikami mogą się także pochwalić zarządzający funduszami polskich papierów dłużnych, które w kwietniu zyskały średnio 0,7 proc. Jest to efekt spadku rentowności obligacji z pięcio- oraz dziesięcioletnim terminem wykupu. Najlepsze wyniki wypracowały w kwietniu PKO Obligacji Długoterminowych FIO oraz PKO Papierów Dłużnych Plus. Oba fundusze zarobiły po 1,2 proc. Najsłabszy wynik z tej grupy funduszy zanotował BPH Obligacji 1, który miał symboliczny 0,2-proc. zysk.