Sierpień przyniósł wysyp nowych zaleceń dla spółek notowanych na GPW (rekomendacje dla firm z WIG20 w tabeli na str.?3). Przygotowując raporty analitycy nie zawsze mogli wziąć pod uwagę najnowsze dane finansowe (po I półroczu), ponieważ część spółek opublikuje je dopiero pod koniec miesiąca. Część autorów, szczególnie tych, którzy w większym stopniu bazują na metodzie porównawczej, uwzględniła jednak najwyraźniej nową sytuację na rynku, czyli jego ostatnie załamanie.
O jedną piątą w dół
W tej sytuacji nie może dziwić fakt, że średnia cen docelowych z aktualnych rekomendacji na 26 sierpnia była w zdecydowanej większości przypadków niższa niż 31 lipca. W największym stopniu, bo o blisko 9,5 proc., zmniejszyła się w sierpniu cena docelowa akcji TVN. Po ponad 6 proc. pospadały średnie wyceny papierów koncernów naftowych, czyli Grupy Lotos i Orlenu. O około 5 proc. niższa niż w lipcu była też średnia wycena walorów ukraińskiego Kernelu.
Te obniżki są jednak znacznie skromniejsze niż sierpniowe spadki kursów poszczególnych spółek. Papiery TVN przeceniono bowiem w tym czasie o blisko 19 proc., akcje płockiego i gdańskiego koncernów paliwowych potaniały po ponad 20?proc., natomiast kurs Kernelu obniżył się o 11,7 proc.
Rosnące ceny docelowe
W mijającym miesiącu spadły kursy wszystkich blue chips naszej giełdy. W najmniejszym stopniu zniżkowały ceny papierów Telekomunikacji Polskiej i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – odpowiednio o 6,1 proc. i o 8,7 proc. Jak zmieniły się wyceny tych spółek dokonane przez analityków? W obu przypadkach wzrosły. Średnia aktualnych cen docelowych dla akcji telekomu jest dzisiaj o 0,9 proc. wyższa, niż była na koniec lipca, walorów PGNiG zaś – o blisko 4,4 proc.
Okazuje się zatem, że analitycy reagują znacznie spokojniej niż cały rynek.