Po wejściu ustawy antyspreadowej w niektórych bankach nawet co czwarty posiadacz kredytu walutowego spłaca go bezpośrednio we franku czy euro, bez przeliczania na złote.
Spready zostały ograniczone
W Raiffeisen Bank Polska już 25 proc. klientów posiadających kredyty walutowe korzysta z opcji spłaty rat bezpośrednio w walucie kredytu. Przed wejściem w życie ustawy antyspreadowej było to zaledwie 2–3 proc.
W Kredyt Banku kredyty spłacane bezpośrednio w walucie kredytu stanowią ok. 6 proc., podczas gdy tuż przed wejściem w życie ustawy antyspreadowej było to 2 proc. W Millennium ten odsetek wzrósł do 7 proc. z 5?proc., a w ING Banku Śląskim z 3?proc. do 4 proc.
Nowe przepisy wymusiły spadek spreadów, w bankach, w których były one najwyższe, np. w Getin Banku. – Po wejściu w życie ustawy antyspreadowej średni spread dla franków szwajcarskich w bankach spadł z 6,68 proc. do 6,34 proc. Niemniej w kantorach nadal dużo bardziej opłaca się wymieniać walutę, tam spread w zależności od miasta wynosi od 1 proc. do 4 proc. – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki kredytowej Comperia.pl. Z jego wyliczeń wynika, że samodzielna wymiana walut może przynieść kredytobiorcy realne oszczędności. Przy kredycie na 300 tys. denominowanym we frankach, kupując walutę samodzielnie w kantorze, zaoszczędzimy blisko 35 zł miesięcznie, co w całym okresie kredytowania da ponad 10 tys. oszczędności.
Gdzie najkorzystniej kupić waluty
Coraz częściej Polacy oprócz wykorzystania tradycyjnych metod pozyskania waluty (przeksięgowanie złotych po kursie banku, który proponuje niższe spready, lub wizyta w kantorze) korzystają z usług tzw. kantorów internetowych. Najpopularniejsze odnotowują już obroty sięgające kilkudziesięciu milionów złotych miesięcznie. Na przykład Internetowykantor.pl we wrześniu przewalutował 60 mln zł. – Zauważamy zwyżki zarówno po stronie klientów indywidualnych, jak i firm, które wymieniają znacznie wyższe kwoty – mówi Michał Czekalski, współwłaściciel i partner zarządzający serwisu. – Skala transakcji utrzymuje się od kilku miesięcy w trendzie ros-nącym – przyznaje Tomasz Król, członek zarządu Inwestycje Alternatywne Profit, prowadzącej portal e-kantorwalutowy.pl. 30–40-proc. dynamikę zauważa także Arkadiusz Kondek, członek zarządu TNN Finance zarządzającej portalem kantoronline.pl