Z naszych informacji wynika, że wcześniej MasterCard wysłał NBP swoje stanowisko drogą korespondencyjną, ale do zamknięcia tego numeru „Parkietu" jeszcze nie dotarło do adresata. Wczoraj minął termin, w którym wszystkie zainteresowane strony miały zadeklarować, czy przystępują do porozumienia zakładającego obniżkę prowizji interchange. Poparły je już wcześniej banki, handlowcy, agenci rozliczeniowi oraz organizacja płatnicza Visa.
O przystąpienie MasterCard do porozumienia apelowała ostatnio Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, powołując się na to, że wszystkie środowiska biznesowe zainteresowane obniżeniem wysokości?opłaty interchange w Polsce?zaaprobowały wspólnie wypracowaną koncepcję zmian. Z naszych informacji wynika, że także duże banki zabiegały o to, żeby MasterCard się zgodził, gdyż boją się, że w przypadku braku porozumienia wejdą w życie bardziej restrykcyjne rozwiązania wprowadzone ustawowo.
Obecnie średnia stawka interchange w Polsce wynosi 1,5–1,6 proc. w zależności od rodzaju karty i jest dwukrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycją porozumienia, opracowanego przez zespół pod kierownictwem NBP, stawki mają spaść w pierwszym etapie do 1,1–1,2 proc., a w perspektywie 2017 roku do 0,7–0,8 proc. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że podejmie prace legislacyjne w sprawie obniżenia interchange, jeśli działania pozaregulacyjne nie przyniosą efektów.