Fundamentalna elita spółek z kluczowych branż na GPW

Nasze cotygodniowe analizy branżowe pozwoliły wyłonić elitę spółek – takich, które mogą się pochwalić systematyczną poprawą wyników na przestrzeni wielu kwartałów i za których akcje nie trzeba przepłacać

Aktualizacja: 19.02.2017 00:38 Publikacja: 30.07.2012 06:39

Fundamentalna elita spółek z kluczowych branż na GPW

Foto: GG Parkiet

Wraz ze zbliżaniem się sezonu publikacji wyników kwartalnych i półrocznych kończymy cykliczną porcję analiz branżowych (kolejna wystartuje we wrześniu). Przejrzeliśmy zbadane w ostatnich miesiącach sektory w poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnych spółek. Posłużyliśmy się w tym celu naszą metodologią pozwalającą przesiać osiągnięcia finansowe firm i poziom wycen ich akcji przez sito ośmiu obiektywnych kryteriów.

Wyniki naszych dociekań widać w poniższej tabeli. Zestawiliśmy w niej spółki stanowiące niejako elitę warszawskiej giełdy (a przynajmniej przeanalizowanych przez nas sektorów). Wybraliśmy te, które, po pierwsze, przekroczyły próg 50 pkt w kategoriach finansowych w naszym rankingu (dotyczących historii wyników, rentowności i płynności), a po drugie – zgromadziły przynajmniej 60 pkt w całym rankingu, czyli już po uwzględnieniu poziomu wycen mierzonego wskaźnikiem cena/wartość księgowa. Idea jest prosta – ranking ma za zadanie wyłonić spółki, które z jednej strony cechują się mocnymi fundamentami, a z drugiej – nie trzeba przepłacać za ich akcje. Przez mocne fundamenty rozumiemy przede wszystkim zdolność do długofalowego generowania coraz większych zysków, przepływów pieniężnych oraz wartości księgowej. W końcu to te parametry decydują na dłuższą metę o kierunku zmian notowań.

Jak widać, czołówka naszego zestawienia jest dość urozmaicona pod względem branżowym. Nie zmienia to jednak faktu, że choć niektóre sektory, takie jak banki czy producenci chemikaliów, zdołały wprowadzić po kilku reprezentantów, są też takie branże, które w ogóle nie są tu widoczne. Na myśl przychodzi przede wszystkim budownictwo. Ta najliczniejsza na GPW grupa spółek zupełnie nie ma obecnie się czym pochwalić, jeśli chodzi o kondycję fundamentalną. Po ostatniej drastycznej wyprzedaży walorów budownictwo z pewnością znalazłoby się w czołówce, jeśli chodzi o niskie wyceny rynkowe, ale w naszym rankingu ten czynnik tylko częściowo odpowiada za ostateczną notę.

Nasze zestawienie ma charakter dynamiczny. Oznacza to, że obecny skład liderów nie jest dany raz na zawsze, lecz może z czasem ulec poważnym przetasowaniom. Kluczowe znaczenie będą miały tu najnowsze wyniki finansowe, z którymi inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się w nadchodzących tygodniach. W przypadku spółek, które odnotują spadek liczby punktów w kategoriach finansowych, będzie to poważny sygnał ostrzegawczy. O poprawę osiągnięć firm będzie coraz trudniej ze względu na wyhamowanie koniunktury gospodarczej.

Ewentualne osłabienie fundamentów jest jednak w ostatnim czasie równoważone (a zarazem dyskontowane) przez obniżanie się wskaźników wycen. Rozgrywka między tymi dwoma czynnikami zadecyduje o zmianach w naszym rankingu.

Na koniec jeszcze jedno zastrzeżenie. Co prawda niektórym spółkom z naszego rankingu udaje się uciec przed wpływem niekorzystnej koniunktury na całym rynku akcji (zwracamy na nie uwagę w ramce obok), ale wiele nie zdołało jednak oprzeć się negatywnej presji. Trudno liczyć na to, że nawet mocne fundamentalnie walory będą przynosić niebotyczne zyski, jeśli nie pozwoli na to sytuacja na giełdzie.

Techniczne perełki wśród liderów rankingu

Nasze zestawienie może być pewną wskazówką dla analityków technicznych. W przypadku spółek, których kursy poruszają się w wyraźnych trendach wzrostowych, wysokie noty w naszym fundamentalnym rankingu są potwierdzeniem i wsparciem dla tych trendów. Zresztą konstrukcja naszego zestawienia ma wiele wspólnego z poszukiwaniem długofalowych tendencji, tyle że poszukujemy ich nie na wykresach notowań, lecz w raportach finansowych. Na wykresach prezentujemy trzy przykładowe spółki, w przypadku których widać zgodność, jeśli chodzi o trendy finansowe i giełdowe. Walory te zdołały oprzeć się bessie, która na przestrzeni kilkunastu miesięcy przyniosła nawet kilkudziesięcioprocentowe przeceny wielu innych akcji. W przypadku Zetkamy, Neuki i Azotów Tarnów o bessie trudno mówić. Ich kursy od wiosny w 2009 r. są ciągle w długofalowych trendach zwyżkowych. Najbardziej regularny przebieg ma wzrost notowań Zetkamy. Tutaj korekty spadkowe są wyjątkowo łagodne. Za każdym razem kiedy kurs odrabiał straty i ustanawiał nowy szczyt trendu zwyżkowego, była to świetna okazja do zajęcia lub powiększenia długiej pozycji. W naszym rankingu są też jednak spółki, które jak na razie są w niełasce rynku. W ich przypadku analitycy techniczni mogą na razie jedynie cierpliwie wypatrywać sygnałów odwrócenia niekorzystnych trendów na giełdzie.

Metodologia rankingu:

Spółki są oceniane w ośmiu kategoriach dotyczących rentowności, zmian zysku, zmian przepływów gotówki, zmian kapitału własnego, poziomu wyceny akcji i płynności finansowej (łącznie mogą otrzymać maksymalnie 100 pkt):

(1) ROE (rentowność kapitału własnego, czyli zysk netto/średni kap. wł.): liczba pkt = procentowa wartość wskaźnika (maks. 24 pkt);

(2) wynik netto na akcję najlepszy od „x" kw.: liczba pkt = „x"/2 (maks. 10 pkt);

(3) „x" kw. nieprzerwanie na plusie: liczba pkt = „x"/2 (maks. 10 pkt);

(4) wzrost wyniku na akcję w „x" z ostatnich 12. kw.: liczba pkt = „x"/2 (maks. 6 pkt);

(5) wzrost przepływów pieniężnych (cash flows) z działalności operacyjnej (z 12 mies.) na akcję w „x" z ostatnich 12. kw.: liczba pkt = „x"/2 (maks. 6 pkt);

(6) kapitał własny na akcję najwyżej od „x" kw.: liczba pkt = „x" (maks. 18 pkt);

(7) wskaźnik bieżącej płynności: liczba pkt = 10 x wskaźnik – 15. Jeżeli wskaźnik przekracza 1,50, nie przydzielamy punktów (za wskaźnik poniżej 1,50 dajemy punkty ujemne);

(8) C/WK (cena/wartość księgowa): liczba pkt = C/WK x (-10) + 20 (minimum -20 pkt).

Za ujemne kapitały przyznajemy -20 pkt.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego