– Sprzedamy akcje w book-buildingu. Na razie nie rozważamy pomysłu oferty publicznej – stwierdził pytany, czy w przypadku PKO BP możliwy jest powrót do planowanej wcześniej wtórnej oferty publicznej z udziałem akcjonariatu obywatelskiego.
Skarb Państwa sprzedał w lipcu ponad 7 proc. akcji PKO BP i ma obecnie 33,39 proc. walorów. Bank Gospodarstwa Krajowego ma 10,25 proc. akcji. Zgodnie z zapowiedziami bezpośredni udział Skarbu Państwa w akcjonariacie PKO BP może spaść maksymalnie do 25?proc. W lipcu Skarb Państwa i BGK zobowiązały się do niesprzedawania akcji PKO BP przez kolejne 180 dni.
Analitycy od dłuższego czasu spekulują, że po sprzedaży akcji PKO BP najbardziej prawdopodobnym kandydatem do kolejnego book-buildingu jest PZU. Rynek jest przygotowany na to, że do transakcji może dojść w każdej chwili, chociaż wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił niedawno, że plan przychodów z prywatyzacji na 2012 rok może być wykonany bez konieczności sprzedawania akcji PZU. Skarb Państwa ma obecnie 35,19 proc. akcji ubezpieczyciela.
Minister skarbu jest przekonany, że dzięki planowanej ofercie publicznej ZE PAK oraz pozyskaniu kilkuset milionów złotych z prywatyzacji z udziałem inwestora branżowego, nie będzie problemów z wykonaniem planu przychodów z prywatyzacji w 2012 roku.
W ostatni czwartek resort podpisał umowę sprzedaży dwóch spółek: Meble Emilia za 115 mln zł oraz Centralnego Ośrodka Informacji Górnictwa za około 70 mln zł. W obu przypadkach firmy trafiły do inwestorów branżowych. Minister Budzanowski zapowiada, że do końca 2012 roku będą kolejne tego typu transakcje.