Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ został uruchomiony w 2004 r. Pod koniec ubiegłego roku ogłosił likwidację, polegającą na sprzedaży nieruchomości ze swojego portfela i spłaceniu inwestorów. Zakończenie działalności funduszu miało nastąpić najpóźniej do końca 2012 r.
Tymczasem, ze względu na trudną sytuację na rynku nieruchomości inwestycyjnych (to one przeważają w portfelu) fundusz musi przedłużyć działalność o półtora roku. BZ WBK TFI swoją decyzje tłumaczy niemożliwością zbycia aktywów funduszu po cenach rynkowych – zgodnie z tym jak były wycenianie. Chcąc dotrzymać terminu rozwiązania funduszu za wszelką cenę, zarządzający naraziliby inwestorów na straty – klienci TFI odzyskaliby znacznie mniej pieniędzy niż powinni.
Z 23 pozycji wchodzących w skład portfela nieruchomości funduszu, zarządzający do tej pory sprzedali siedem. Dzięki finansowaniu części inwestycji kredytem, od początku działalności fundusz nabył nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł.
Obecnie trwa sprzedaż lokali z dwóch projektów mieszkaniowych. Nieruchomości, które zostały w portfelu, to w większości obiekty biurowe. Budynki generują bieżący dochód z umów najmu, powiększający aktywa funduszu. Średni udział powierzchni niewynajętej w portfelu budynków biurowych to zaledwie 5,75 proc. – uspokaja BZ WBK TFI.
O sposobach wyceny stosowanych w funduszach nieruchomości pisaliśmy już wielokrotnie. TFI zapewniają, że robią to w możliwie najbardziej rzetelny sposób, zlecając wycenę niezależnym instytucjom wyspecjalizowanym w rynku nieruchomości.