Na mocy podpisanej umowy, bank udzielił realizującej inwestycję spółce Megawatt OMS kredytu w konsorcjum z EBOiR. Projekt ten jest jednocześnie pierwszą w kraju inwestycją funduszu Marguerite, w który bank jest zaangażowany kapitałowo jako jeden z tzw. core sponsorów.
Udziałowcami spółki Megawatt OMS - właściciela i operatora farm w Tychowie i Kukinii - jest Fundusz Marguerite, wraz z RP Global, austriacką grupą inwestującą w energię odnawialną (udziały rozkładają się odpowiednio 49,99 proc. i 50,01 proc.). Dodatkowo, na mocy podpisanej umowy PKO Bank Polski i EBOiR udzieliły spółce kredytu w wysokości 554,5 mln złotych na budowę elektrowni wiatrowej w Kukinii oraz refinansowanie inwestycji związanej z farmą w Tychowie, z równym udziałem w kredytowaniu.
- Angażując się w projekt, PKO Bank Polski przeprowadził jedną z najbardziej skomplikowanych, strukturyzowanych transakcji na naszym rynku. Jest to jeden z niewielu przykładów finansowania inwestycji infrastrukturalnej kredytem konsorcjalnym, w ramach project finance, przy jednoczesnym zaangażowaniu kapitałowym funduszu – mówi cytowany w komunikacie Jakub Papierski, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej. - PKO Bank Polski wsparł ten projekt nie tylko dzięki swojej wyjątkowej sile kapitałowej, jako bank finansujący, ale też poprzez unikalne kompetencje i doświadczenie zespołu. Ponadto, jako jedyny bank w Polsce mamy dostęp do unikalnego funduszu kapitałowego, jakim jest Marguerite, dlatego możemy także finansować transakcje o skali nieosiągalnej dla innych – dodaje Papierski.
- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest silnie zaangażowany w proces dekarbonizacji polskiej gospodarki. Projekty związane z energią odnawialną, takie jak farmy wiatrowe w Kukinii i Tychowie, mogą stopniowo pomóc Polsce osiągnąć cele unijne, są również przyjazne środowisku. Finansowanie farmy w Kukinii daje EBOiR całkowite zaangażowanie w inwestycje w zrównoważoną energię rzędu 10 miliardów euro. Dodatkowo EBOiR będzie kontynuował wspieranie energii odnawialnej w Polsce i w innych krajach, poprzez długoterminowe finansowanie, które nie jest łatwo dostępne na rynku – powiedziała Lucyna Stańczak, Country Director Poland w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zespół elektrowni wiatrowych Tychowo zlokalizowany jest na obszarze gminy Sławno, niedaleko Słupska. Inwestycja obejmuje 20 elektrowni wiatrowych typu Nordex N90/2500 LS WTG o mocy 2,5 MW każda i łącznej mocy nominalnej 50 MW. Elektrownia produkuje energię elektryczną od grudnia 2010 r.